Tříměsíční dcera málo pije z prsu. Setkala jste se s tím, že se miminko nenaučí účinně sát?

Zodpovězené
14. lis 2021

Dobrý den,

mám dceru, nyní tři měsíce starou. Narodila se ve 37. tt s váhou 2 100 g. Nedokázala účinně sát, a tak jsem ji často přikládala + alternativně dokrmovala, bohužel částečně UM, jelikož jsem nedokázala odsát dostatečné množství mléka. V tomto režimu dcera pěkně přibírala. Po nějaké době jsem už plně kojila, ovšem přibírání se zpomalilo ze 150 g týdně na cca 90 g týdně. Nyní má dcera 4 050 g. Pediatrička není spokojená, předepsala UM (podezření na ABKM-krev ve stolici). Dcera ale už dokrm jakýmkoliv způsobem odmítá, všechny možné značky.

Přikládám na požádání, jenže mám pocit, že dcera se nikdy nenaučila účinně sát, vždycky tahá jen, dokud se mléko nespustí, pak vypije to co teče a pak už nic. Tak se to opakuje stále dokola.

Láhev a dudlík nepoužívám. Laktační už neví, co poradit. Snažím se, ale už jsem z toho zoufalá.

Setkala jste se někdy s něčím podobným, že miminko se prostě nenaučí účinně sát?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

vycházím z faktů - miminko se přisává, něco si vysát umí, pak dostane dokrm - alternativně (znamená přes prst, kalíškem? Zkoušela jste cévku?). Doporučila bych především kojit v savčí poloze kůže na kůži (viz www.prirozenekojeni.cz). Dokrmovat přímo při kojení cévkou (nebo nyní již cévkou dokrmujete a mimi odmítá chuť?). Pokud je podezření na ABKM, používejte UM označené jako HA, to by mohlo pomoci. Cévku děti zpravidla neodmítají, nicméně starší občas mohou. Zkusme měnit polohy, hodně kojit v noci a tedy spát s miminkem a kojit průběžně, často střídat prsa.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová