Tekutiny během kojení a dokrmování. Mohu dávat třítýdenním dvojčatům?

Zodpovězené
23. pro 2019

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně našich třítýdenních dvojčat, které se snažím kojit. Podle potřeby dokrmujeme cévkou. Mám problém odhadnout, zda mají dost. Bojím se, aby nebyly hladové a na druhé straně se bojím, aby nebyly zbytečně dokrmované. Už se nám stalo, že pak zvracela.
Jelikož jsou dvě, tak je náročnější i společně spaní, kojení na požádání apod. Sleduji i váhové přírůstky, abych nic nepodcenila. Někde jsem četla, že když se dokrmuje umělým mlékem, tak je vhodné dávat i převařenou vodu, popřípadě čaj. Občas večer pláčou, jako kdyby je bolela bříška. Tak jsem uvažovala, že jim dám fenyklový čaj.

Mohu jim dávat vodu / čaj?

Pokud ano, tak cévkou nebo lžičkou?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nevím, jak moc dokrmujete, nicméně ani při dokrmu umělým mlékem není třeba podávat vodu či jiné tekutiny během prvních 6 měsíců.
Je skvělé, že se snažíte kojit a dokrmujete cévkou, a rozumím náročnosti. Pro dvojčata je možné pro dokrm použít tzv suplementor a kojit i dokrmovat zároveň. Zkuste dokrmovat jen v případě že i po kojení jsou miminka neklidná, roztěkaná, plačtivá a nemohou se zklidnit. Při bolení bříška zkuste nošení v šátku. Lze nosit i obě děti současně, jsou úvazy určená pro dvojčasta, mohlo by Vám to výrazně ulevit.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová