Tahání prsa, kousání, ragády, špatná technika kojení, dcera 9 měsíců. Je šance na správné pití?

Zodpovězené
26. únor 2020

Dobrý den,

prosím o radu. Dcera má 9 měsíců, kojím na požádání, cca co 2 hodiny i v noci. Příkrmů stále moc nesní, kojím prakticky pořád stejně často.
Před asi dvěma týdny se mi udělaly ragády na obou prsou a nejsem schopná je vyléčit, sotva se to povede, udělá se mi nová. Nepřipadá mi, že by šlo o kvasinku. Dcera má špatnou techniku kojení, předklání hlavu, nemá bradu na prsu, neotevírá dostatečně pusu a s prsem v puse se ode mě odtahuje tak, až ji bradavka vypadne a přejede mi při tom přes ni zubama (má už 8 zubů). Taky mi při pití rukama prso mačká a tím se kůže na něm napíná a bolí.
Už nevím, jak dál. Nechci přestat kojit, ale jsem ve stresu z každého dalšího kojení a dceru v délce a četnosti kojení omezuji.
Snažím se ji při kojení nastavit do správné polohy, ale nepomáhá to, spíš naopak, já u toho brečím bolestí a dcera, jak to vidí, tak začne taky a pak prso odmítá.
Jiné tekutiny podavám z hrnečku s volně tekoucí savičkou a na spaní má už od druhého týdne dudlík, který se mi bohužel nedaří odbourat.

Je nějaká šance, že ji ještě naučím správně pít? Jak na to?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel mi z dotazu není jasné, zda Vámi popisovaná špatná technika trvá dlouhodobě nebo až od ragád. Je s podivem, že byste úspěšně výlučně kojila se špatnou technikou. Špatná technika se zpravidla projeví potížemi s váhovým přírůstkem, protože dlouhodobě není tělo schopné přizpůsobovat se potřebám miminka. Takto velké dítě je již schopné se přisávat samo ve všech možných polohách. Je tak i velmi těžké jakoukoli "techniku" měnit, protože dítě je zvyklé na "to svoje" a nechápe, co a proč měnit.
Otázkou je přičina vzniku ragád - po tak dlouhé době není pravděpodobné, že k nim došlo na základě špatné techniky - důvodem může být objevení zoubků - miminko zkouší, co zoubky umí a jak se kojit, když se v pusince objevilo něco nového, může dojít k poranění a např. ke vzniku infekce. Pokud prsa krvácí, hnisají, může jít o bakteriální infekci a bude třeba zaléčení antibiotickou mastí (např. Framykoin).
Ohledně techniky kojení v tomto věku - zkoušejte, nic jiného nezbývá, mluvte s miminkem a říkejte mu, kdy Vás to bolí, jednoduše - au bolí, nene, jinak, apod. Mimino má samo zájem na tom, aby se mohlo kojit a chce se kojit v pohodě a tak, aby byla v pohodě i maminka. Kojení dlouhodobě s bolestí a pláčem je nereálné a povede pravděpodobně k předčasnému odstavení. Zkuste nabídnout samopřisátí, posaďte si miminko na sebe a nechte je, aby se přisálo samo (tzv. savčí poloha) - i v tomto věku to může být řešení.
Možná by mohla pomoci i zkušená LP, která kojení uvidí a poradí konkrétní řešení.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová