Špatné přisátí k jednomu prsu. Je možné, že vyhovuje více tvar druhého prsa?

Zodpovězené
29. dub 2022

Dobrý den,

náš 7týdenní chlapeček prakticky od narození se špatně přisává k pravému prsu. U levého je zdá se všechno v pořádku, ale pravé mě bolí při každém kojení, malý se u toho kroutí, teď ještě začal jakoby kousat dásní. Polohy jsme taky prostřídali. Nevím, čím by to mohlo být.

Je možné, že mu prostě více vyhovuje tvar druhého prsa?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jedno oblíbené a druhé méně je poměrně běžná věc. Důvodem může být jak tvar bradavky (děti poznají i minimální odlišnosti), tak i šikovnost maminek na jednu či druhou stranu - jako pravačky či levačky si vyhovíme lépe na jedné straně než na druhé. Dále to může být třeba fyziologickou patologií na straně dítěte - např. když od narození neotáčí hlavičku na jednu stranu, může mu být kojení na dané straně nepříjemné - zkrácený deltový sval apod., pak je třeba rehabilitace.

Každopádně kojit se dá i jen z jednoho prsu. Doporučila bych však kojit dál při každém kojení z obou prsou, to méně oblíbené dávat naopak častěji a také zkuste savčí polohu, aby se mimi prostě u prsa mohlo uvelebit samo a najít, jak mu to vyhovuje. viz www.prirozenekojeni.cz.

Moc držím palce a gratuluji ke kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová