Snaha o odstav, ale zatvrdlina v prsu. Co byste mi poradila?

Zodpovězené
28. črc 2024

Dobrý den,

snažím se odstavit děťátko od kojení. Kojím již jen trochu ráno a malinko večer (jen si cucne). Včera se mi, nevím proč, udělaly v jednom prsu zatvrdlinky, bolelo to a měla jsem horečku (i s bolestí kloubů, prso bylo samo o sobě ještě o dost teplejší než zbytek těla). Snažila jsem se to odsát (nic neteklo), rozmasírovat, nahřívat, ručně odstříkat... na noc jsem si vzala Ibalgin, ráno zkusila více nakojit, opět zbytek odsát, masírovat... prso je stále bolavé, zatvrdlinky jsou na omak cítit. Masíruji to i silou, ale moc to nepomáhá. Mám strach, že se mi teď tím odsáváním a větším kojením začne zase tvořit více mléka.

Co byste mi poradila?

Děkuji a zdravím.

Dobrý den,

jde o retence mléka, takový náběh na zánět. Postup je podobný, jako v počátcích kojení - nahřát, odsát (jen do úlevy, ne více) a rozmasírovat, poté zchladit (mražený hrášek v utěrce apod). Při horečkách Ibalgin, Paralen.

Pokud budete odsávat jen do úlevy, pak zvýšení laktace nehrozí.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová