Dobrý den.
Už si nevím rady. Ráda bych dceru kojila třeba 3x denně, ale v 16ti měsících je čím dál tím víc závislá na prsu a méně jí. Nesní skoro nic - dá si s chutí, ale jen pár soust a vyžaduje předtím i potom kojení. Dokud jí nedám prso, hrozně křičí a pláče. V noci kojím každou hodinu. Takhle trvale nespím už 2 roky od narození první dcery. Jsem unavená, podrážděná, někdy reaguji až agresivně. Je nějaká šetrná metoda odstavení? Aspoň částečného?
Starší dcera byla stejný případ, ale na odstavení jsem měla jako těhotná více odhodlání a protože jsem měla jen ji, tak i sílu na to, abych ji zabavila jinak (odstavila jsem tempem 1 kojení týdně). U malé to nezabírá...
Děkuji mnohokrát!
Dobrý den.
Chápu Vaši únavu a chci říci, že máte právo se takto cítit a pokusit se svou situaci řešit.
Vzpomeňte na letadlové pravidlo - nejdříve nasaďte masku sobě, abyste se mohla postarat o své dítě. Musíte být fit, abyste mohla být 100% máma. Není však třeba úplně odstavit. Cca od 1 roku dítěte (záleží na zralosti) doporučuji kojení mírně korigovat, domluvit se na tom, že pokud chce dítě nakojit, musí to matka také schválit. Zkusit občas kojení odložit, vysvětlit, že teď ne, až za chvilku. Postupně stanovovat určitá pravidla - například, že kojíme jen doma, ne v samoobsluze, na úřadě, atd. Děti si často kojení nějak pojmenují a daným slovem o prso žádají - např bubu, míko, ňami, bebe apod. Pokud tedy přijde, že "bubu", odpovíte, že ano, ale za chvilku. Počkáte a poté opravdu nakojíte. Tak dítě učíte respektu k přání a potřebě maminky. Bohužel, nejhorší je to u nočního kojení, které často souvisí hlavně s potřebou uspávání. Děti se neumí uspat samy a potřebují k tomu pocit jistoty a bezpečí = maminku a "bubu" 🙂. Určitě počítejte s protesty ze strany miminka, ale myslete na zmíněné letadlové pravidlo.
Držím palce.
Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová