Procházíme laktační krizí?

Zodpovězené
23. zář 2024

Dobrý den,

plně kojená dcerka má 3 měsíce. Před týdnem vážila 6 300 g a dnes měla úbytek na váze 200 g. V poslední době se mi zdá, že málo papá.

Je pravda, že ve třech měsících majé maminky krizi ohledně tvorby mléka?

Dosud nebyl problém s kojením a doktor říkal, že přibírá ukázkově. Začala jsem brát Senovku i Benedikt.

Je ten úbytek problém?

Děkuji

Dobrý den,

úbytek na váze může značit mnohé, i proto se především váha na pravidlených prohlídkách tak bedlivě hlídá. Může dojít k dočasné stagnaci, úbytek je důvod k pozoru a zhodnocení kojení, případně nějakým změnám, aby nedošlo k předčasnému odstavení. Jako minimální týdenní váhový přírůstek lze brát cca 100 g, nicméně je to hraniční. Záleží však vždy na celkovém vývoji miminka - délka, obvod hlavičky apod.

Rozhodně není třeba zatím panikařit, ale zhodnotit kojení. Nepíšete to nejdůležitější - jak často kojíte, jak kojení vypadá, jak často v noci, jak je holčička spokojená, čůrá, kaká dostatečně?
Ve 3 měsících dochází často k tzv. růstovému spurtu, kdy miminko velmi rychle hodně vyroste. K úbytku i tak ale nedojte, protože mimi chce kojit mnohem častěji než dříve. Doporčuji kojit na požádání, nedávat dudlík a místo toho kojit. Hodně kojit v noci - někdy pomůže prokojit pár nocí a spát s miminkem v posteli. Střídat prsa několikrát za jedno kojení. Můžete vyzkoušet savčí polohu - www.prirozenekojeni.cz.

Pokud by váha dále klesala, může Vám být doporučen dokrm UM, pak doporučuji cévkou přímo při kojení, kdy můžete takto dokrmovat jen dočasně a opět se vrátit k plnému kojení. Lahvička by velmi pravděpodobně vedla časem k odstavení.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová