Proč se mé tříměsíční miminko odmítá kojit?

Zodpovězené
8. srp 2019

Dobrý den,

můj třetí chlapeček se narodil 20.4.2019. Do 3.7.2019 se výlučně kojil a dobře prospíval, ale trápily ho koliky. Ty pak ustoupily a syn se mi odmítá přisát a tak je to dodnes.

Více než den jsem ho trápila přisátím, ale pak už jsem mu dala odsáté mléko přes láhev. Nyní už měsíc bojujeme s kojením. V noci pije normálně z prsu. Nejhorší je to přes den, kdy je vzhůru a je hladový. To ho musím buď uspat, nebo mu dát 20 - 30 ml odsátého mléka nebo UM. Pak se přisaje a pije a někdy ještě musím použít klobouček.

A pak zase zkusím klobouček vyhodit, aby se přisál. Je to velmi namáhavé a náročné. Dávám mu dokonce i umělé mléko, protože někdy se nepřisaje vůbec. Jelikož nemám vždy odsáté mléko, protože nevím, jak právě bude pít.

Dnes jsem ještě dostala i první menses po porodu.

Je možné, že syn se nechce přisát i kvůli menses?

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

Vámi popisovaná situace je závažná a velmi stresující. Při podobném bojkotu je obtížné zjistit, co je příčinou odmítání kojení. Zpravidla nějaká nepohoda miminka, která však může mít nějaké vnější příčiny - slabší tok mléka apod., nebo i vnitřní (psychické), které jsou často nezjistitelné.

Jak pomoci - zkuste to vše zjednodušit, kloboučky nedávat vůbec (jsou k ničemu, vše komplikují a miminko jen matou), když dokrmovat tak cévkou přes prst. Nedávat dudlík.

Zkuste tzv. savčí polohu (viz www.prirozenekojeni.cz) a připravte se na to, že miminko při samopřisávání může plakat. Miminka - zvláště takto stará - protestují, je to pro ně novinka, je relativně náročná a ona chtějí to své jisté, to, na co jsou zvyklá. Tato poloha však stále ještě může zalarmovat instikty a reflexy, které Vaše miminko ještě má.

Také doporučuji společné spaní, kojení v průběhu noci a nošení v šátku nebo nosítku. Zkrátka takové nakopnutí instinktů a ujištění miminka o neustálé přítomnosti a blízkosti maminky.
První menses může být způsoben poklesem laktace (= nižší tok mléka), výše uvedené kroky by laktaci mohly opět zvýšit.

Zároveň zkuste kontaktovat LP v okolí, protože toto je opravdu velmi náročná situace a budete potřebovat podporu.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová