Proč se dvouměsíční dcerka neumí přisát?

Zodpovězené
7. únor 2022

Dobrý den,

s kojením se trápíme od narození. Dcera má 2 měsíce a už v porodnici mi ji přiložili po narození a nepřisála se. Odnesli ji do inkubátoru zahřát, přinesli opět přiložit a nepodařilo se ani podruhé.

Na začátku ji až natahovalo, když jsem ji přikládala. Sestřičky mi chodily pomáhat přikládat. Myslely si, že je chyba ve mně. Zkoušeli jsme tělo na tělo, nakapali glukózu, nic nepomáhalo.

Dcerka jen hlavičkou kývala ze strany na stranu. Prs nechtěla ani chytit. Když občas prs chytila. tak to jen dvakrát, třikrát sotva pocucala a zase odmítala.

Takhle to bylo od narození. Do poradny chodíme každé 2 týdny, neboť dcerka nepřibírala. Ani pouhých 200 g nepřibrala za dva týdny. Přes den se mi nenapapá. V noci párkrát pocucala, ale poslední dny to už ani v noci nejde.

Ráno jsem odsála, dala přes cévku. Přes den jsem odsála někdy 20 – 30 ml nebo vůbec. Večer po koupání jsem zkoušela přiložit a poté jsem zase odsála kolem 100 ml a dala vypít.

Dcera bývala celé dny strašně plačtivá. Každý do mě vrtal, že je hladová, ať ji netrápím a dám jí umělé mléko. Tak jsem podlehla a dcerce jsem koupila Kendamil. Asi druhý týden je tedy na umělém mléce. Já odsávám ráno a večer a dávám jí vypít. Zkouším stále přikládat, ale prs odmítá a mě to strašně trápí.

V čem je problém?

Proč se nechce přisát?

Byly jsme dát zkontrolovat dolní uzdičku a je v pořádku. Kousek nastřihli, ale žádná změna. Zkoušely i dvě kamarádky přiložit a nakojit přes jejich prs, ale ani jim se nechtěla přisát. Jedné trošku chytla, dvakrát zacucala a zase pláč. Řekli mi, že necítily, že by táhla. Jako kdyby to neuměla. Jinak ani přes láhev neumí pít a táhnout.

Mám ještě dvouletou dcerku. Ji kojím od narození bez problémů.

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel, odpověď na Vaši otázku zná asi jen Vaše miminko. Když dokrmujete cévkou, saje prst? Pokud ano, sát rozhodně umí a je tedy mezi nebem a zemí, kde je zakopaný pes. Bohužel, dětem do hlavy nevidíme, nevíme, co zažila při porodu, jaký byl první pocit v pusince, proč reaguje takto. Z toho, co píšete, děláte maximum. Dle předchozího kojení jste zkušená maminka a chyba rozhodně NENÍ VE VÁS (jak píšete výše). Nezbývá nic jiného než zkoušet, hledat způsoby, dát dcerce prostor a čas a přijmout to, že nechce.

Možná jste zkoušela i savčí polohu - velmi doporučuji - viz www.prirozenekojeni.cz. Dává miminku prostor k tomu, aby se přisálo samo tak, jak mu vyhovuje. Navíc je velmi pohodlná pro maminku.

Nezbývá než upozornit, že pro zdárné kojení je dokrm podaný lahvičkou velmi rizikový. Ideální je cévkou přes prst nebo až se přisaje, tak přímo na prsu, než se laktace přizpůsobí.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová