Proč není kravské mléko pro malé děti dobré?

Zodpovězené
30. lis 2018

Dobrý den,

už dlouho mne zajímá, proč se dětem do 1 roku nedoporučuje kravské (ale i jiné - ovčí, kozí) mléko, a i po tomto věku s rezervou?

Všude píší, že je pro dítě zatěžující, ale nikde jsem se nedočetla, co je důsledkem tohoto zatížení. Jestli horší stravitelnost, častější stolice, anebo jestli se do budoucna dětský organismus nějak trvale poškozuje a projeví se to až v dospělosti? Dříve umělá mléka nebyla a tam, kde maminky nemohly nebo nechtěly kojit, se dětem běžně dávalo mléko kravské, ovčí či kozí. Liší se nějak mléko současných krav složením od toho, co bylo dříve? Kladu si otázku, jestli odmítání kravského mléka není spíše jen lobby firem, které vyrábějí to umělé 🙂 .

Děkuji Vám.

Dobrý den,

složení kravského mléka dnešních krav a krav dříve bohužel neznám 🙂, bude to spíše dotaz na nějakého agronoma.

K Vaší otázce je jednoduchá odpověď - kravské mléko je svým složením ideální pro kravské mládě - tele. Jak píšete, dříve při potížích s kojením bylo podáváno i mléko jiných druhů savců, ale vždy ředěné vodou v různých poměrech a nutno podotknout, že mnoho takto krmených dětí mělo značné zdravotní potíže a nelze opomenout vysokou úmrtnost takto krmených dětí. Hlavním problémem je bílkovina kravského mléka, která je pro většinu novorozenců velmi těžko stravitelná, způsobuje metabolické potíže a s tím spojené váhové úbytky.

K Vašemu zamyšlení nad lobby - kravské mléko do jídelníčku dítěte do 1. roku (případně déle dle snášenlivosti dítěte) nepatří, nicméně stejně tak tam nepatří ani mléko umělé. Dítě by mělo být kojeno a postupně do jídelníčku můžeme zařazovat další potraviny - zeleninu, ovoce, maso, luštěniny, jogurty, sýry a poté i živočišná mléka (opět dle snášenlivosti dítěte) atd. atd.... Takto můžeme pokračovat až do samoodstavení dítěte. Takto to fungovalo před tisíci lety, kdy žádné UM nebylo 🙂. Představa, že UM je nutnou součástí jídelníčku je právě důsledek lobby 🙂. Tím nijak nechci snižovat důležitost UM - zachránilo už spoustu miminek, jen bohužel stále existuje představa, že to bez něj nejde a to tak samozřejmě není.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová