Přechod na UM. Jak postupovat, abych si v prsou nevytvořila zánět?

Zodpovězené
25. kvě 2021

Dobrý den,

bohužel musíme se synem přejít na umělé mléko. Jednak z mých zdravotních důvodů (beru léky) a taky syn si toho ode mě vypije strašně málo, já pak odsaji, ale i tak je toho málo...

Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat, abych si nevytvořila v prsou zánět nebo něco....

Mám ze dne na den přestat kojit i odstříkávat a když nebude "poptávka", mléko se přestane vytvářet?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nevím, jak je miminko staré, zda se již plně kojilo a nyní jsou potíže, nebo zda jde o novorozence a teprve se rozkojujete.

Obecně k odstavení - pokud přestanete kojit a budete cítit, že se prsa bolestivě nalévají a tvrdnou, je třeba odstříkat nebo odsát do úlevy, ne více. Poté je dobré prsa zchladit (např. mraženou zeleninou v utěrce či jiným chladivým obkladem. Můžete pít mátový či šalvějový čaj. Dále lze laktace brzdit obklady z tvarohu, slivovice, zelí, nastrouhané brambory (babské, ale osvědčené rady).

Pokud ale laktace není rozjetá (pokud se syn dostatečně nekojí, jak píšete), nemusíte cítit vůbec nic.
Nemohu nedodat, že valná většina medikace se dá řešit bez nutnosti přestat kojit, a to bohužel i mnoho specialistů neví a rovnou doporučují ukončit kojení. Stejně tak lze řešit nedostatečné kojení tak, abyste našli přijatelný kompromis, případně jste se dostala k výlučnému kojení.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová