Po anestezii nebudu moci 48 hodin kojit. Jak se připravit, aby se dítě nezapomnělo přisávat?

Zodpovězené
14. říj 2024

Dobrý den,

brzy mě čeká operace, kterou už nemůžu odložit. Mám 6měsíční výlučně kojené miminko. Nemůžu kojit 48 hodin. Obávám se, že první hodiny (operace + čas na převzetí) mě připraví o mléko, případně způsobí zánět prsu, protože nebudu moci ani odsávat.

Co bych mohla udělat, abychom mohli v kojení pokračovat tak, jako dosud?

Je možné, že dítě za 2 dny zapomene, jak se přisát?

Je to operace v dutině břišní, čili nebude ani bonding, větší fyzický kontakt či následné společné spaní.

Děkuji

Dobrý den,

pokud myslíte, že nemůžete kojit kvůli narkóze, tak opak je pravdou, kojit můžete. Pokud kojení nepůjde z jiných důvodů - nelze mít vlastní pokoj či alespoň donést miminko na kojenní po zákroku apod., pak nezbývá než dokrmovat ideálně jinak než lahvičkou (cévkou po prstu, kalíškem, lžičkou apod. Odsávat však bude třeba určitě, na tom je třeba se domluvit s personálem - ani ne tak kvůli udržení laktace (i když i to je důležité). ale spíše z důvodu možného zánětu prsu, který by mohl výrazně zkomplikovat pooperační rekonvalescenci. Personál by to měl vědět a je i v jejich zájmu, abyste se zotavila rychle a bez problémů. Odsávat cca po 3 hodinách alespoň do úlevy, případně cca 10-15 minut. Jakmile to bude možné, začněte opět kojit a poté kojte opět tak často a tak dlouho, jak mimi bude potřebovat. Střídejte při každém kojení obě prsa klidně i vícekrát.

Nebojte se, 2 dny by neměly být problém, určitě to zvládnete. Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová