Ovlivňuje systémový lopus laktaci?

Zodpovězené
6. srp 2024

Dobrý den,

mám systémový lupus.

Může tato nemoc ovlivňovat tvorbu mléka a kojení?

Léčbu momentálně neberu (lékaři jsou informováni), protože mi nikdo neuměl říci, zda léky přecházejí do mléka.

Děkuji

Dobrý den,

bohužel, nemohu odpovědět. Jde o poměrně vzácné onemocnění z kategorie těch vážnějších a tak je zcela zásadní, jaká léčba by byla nasazena. Kojení je možné i s kortikoidy (např. Prednison).
Co se týče vlivu na laktaci, ani zde nejsou informace konkrétní - jde o závažné onemocnění, takže vliv na laktaci mít může, kojení je však malý zázrak a mohu říci, že jsem byla svědky zcela nepředvídatelných situací, kdy navzdory veškerým negativním očekáváním šlo kojení bez potíží.
Důležité je také zdůraznit, aby maminka i miminko byli v pořádku a aby kojení neprobíhalo na úkor zdraví maminky.

Doufám, že se Vám podaří ve spolupráci s lékaři najít pro všechny strany výhodný kompromis.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová