Odstavení syna. Jak odnaučit 2,5 roční dítě od prsu?

Zodpovězené
22. lis 2019

Dobrý večer,

můj syn má už 2,5 roku a chtěla bych ho odnaučit od prsu. V noci se mi stále vícekrát budí a chce prso. I ráno, když vstáváme nebo když jdeme spát. Když je na neznámém místě, tak dělá totéž. To se většinou snažím zamluvit, že teď ne.
Papá řádně, pije mi ze sklenice a jiné mléko nechce. Dudlík nemá od 7 měsíců, protože ho nechtěl.

Co mi doporučíte?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předně Vám chci moc poděkovat a pogratulovat k tak dlouhému kojení. Je to skvělé. Váš syn se chová naprosto přirozeně - kojení je pro něj známkou jistoty, bezpečí - když jsem si nejistý, chci nakojit, ujistit,se, že některé věci jsou stále stejné, že máma je tady a má mě ráda. Odstavení je zde často zmiňované téma. Sama jsem zastánkyně tzv. samoodstavení, tedy ponechání rozhodnutí na dítěti. Myslím, že k němu máte nakročeno - dokážete se s dítětem domluvit, kdy se kojit bude a kdy ne.
Odstavit nyní chcete proto, že už jste unavená z nočního kojení? Nebo že Vás obtěžuje, když syn vyžaduje kojení na veřejnosti? Tak zaveďte další pravidla - kojíme se jen doma. Vždy když bude chtít, řekněte - teď ne, až doma.
Nejtěžší je redukce nočního kojení, to se zpavidla neobejde bez protestů. Noční kojení je o schopnosti usnout sám, každé dítě této schopnosti dosáhne v jiném věku, zkrátka až když je zralé. Zkuste si o tom povídat - co se děje v noci, že může přijít za Vámi, když potřebuje pomazlit, že i v noci je vše ok. Bavte se spolu, co by mu pomohlo usnout bez prsa. Uvidíte, často se dozvíte zajímavé informace.
Držím palce, abyste našla ten způsob ukončení kojení, který bude co nejpříjemnější pro Vás oba.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová