Odstavení 13měsíčního dítěte. Jak na to?

Zodpovězené
4. říj 2024

Dobrý den,

prosím o radu. Dcera je od narození stále závislá na MM. Stále doteď je kojena každé 2 hodiny. Od cca 8. měsíce jeví zájem i o jídlo, ale jen ochutnává, nikdy se nenají natolik, aby to nahradilo porci jídla a nemusela být kojena. Zkoušela jsem jí mnohokrát přes den nedát MM, což vedlo pak k tomu, že se v noci budila i co 30 minut kvůli prsu.

Před pár týdny jsem dokonce vyzkoušela dát jí přes den MM jen 2x, což vedlo pouze k tomu, že byla víc podrážděná, snědla jen něco málo a v noci si to extrémně vynahradila. Stolujeme společně, ochutnává jak kupované skleničky, tak jí i s náma, ale bohužel se nikdy nenají, jen ochutná... Zkoušela jsem i 3 různé druhy UM, které jí prostě nechutnají a urputně je odmítá. Zkoušela jsem i kaše, které taky vůbec nechce. Vyzkoušela jsem všechny možné druhy jídel, ale výsledek je stejný. Nejhorší to je samozřejmě večer, kdy odmítá i tatínka, a tak je všechen ten pláč na mně...

Už víc jak rok nespím déle než 2 hodiny a teď je to ještě horší, protože se budí časteji a víc pláče. Potřebuji šetrným způsobem odstavit.

Můžete, prosím, poradit?

Potřebuji se už někdy vyspat, protože jsem už opravdu vyřízená a je to jen horší a horší...

Děkuji

Dobrý den,

nejprve je potřeba říci, že máte právo na odpočinek. I při mateřství a kojení platí letadlové pravidlo - nejprve musí být v bezpečí a v pohodě maminka, aby mohlo být v bezpečí a pohodě i dítě, resp. aby se o své mimčo dokázala kvalitně a dobře postarat. Zvláště u dlouhodobé spánkové frustace se může zhoršovat celkově fyzický, ale i psychický stav maminky a odráží se to i v přístupu k miminku či v partnerském vztahu.

Nyní ke kojení. Kojení na požádání je rozhodně doporučováno, nicméně v případě starších dětí je zcela běžné, že se kojení postupně upravuje tak, aby vyhovovalo nejen miminku, ale i mamince. Věřím, že jste v rámci zavádění příkrmů udělala maximum pro to, aby miminko postupně ochutnávalo a seznamovalo se s novými chutěmi, konzistencemi a způsobem přijímání potravy jinak, než sáním. Nyní již máte velké dítě, které by mělo dostávat 3-5 jídel denně plus kojení dle potřeby.
Kojení u starších dětí (jak jste sama zjistila) není o chuti (je jedno, zda dáte UM nebo MM), není ani tolik o hladu, ale o pocitu bezpečí a jistoty. Sama píšete, že jste mnohokrát zkoušela nedat, a to vzbudilo následnou reakci intenzivního nočního kojení. Velmi pravděpodobně to však není hlady, ale miminko cítí, že mu ze života pomaličku mizí to, co intenzivně potřebuje - přitulení, polaskání, absolutní přijetí, objemutí, teplo, vůně. Zkrátka to, co dělá jeho svět zcela bezpečným a jistým. Pokud se to opakuje, dítě ztrácí pocit jistoty a je extrémně citlivé byť na drobné pokusy kojení omezit. Reaguje zcela přirozeně potřebou kojení zintenzivnit.

Co můžeme skoro jistě řícit - nezabere UM ani kaše, protože problém není v hladu.
Píšete, že potřebujete odstavit šetrně. To je samozřejmě sen mnoha maminek, ale obávám se, že realita je často jiná a každá dvojice - maminka - dítě si prožije tu svou cestu. Někde to jde tzv. samoodstavením, kdy se dítě samo rozhodne přestat kojit (ale může to být ve 2 ale i ve 4 letech), nebo je to rychlé, okamžité odstavení s rizikem pláče a velmi bouřlivé reakce.

Co Vám doporučit - vše si dobře promyslete, zkuste např. o víkendu nechat manžela s dcerou samotné a vyspěte se. Zkuste dceři vše, o čem přemýšlíte sdělit. Vím, může se Vám to zdát divné, ale doporučuji dětem sdělovat vše, co maminka cítí, co jí vadí, co by chtěla změnit. Vše, co ji bolí, i vše, co ji těší. Děti vědí a rozumí mnohem více věcem, než si myslíme. Nelžete ani dceři, ani sama sobě. Znovu opakuji, že na vyspání a odpočinek máte právo. Občas musíme dělat kompromisy, občas musí jedna strana ustoupit ze svých potřeb alespoň o kousek, aby poté obě strany mohly být spokojené.

Zapojte manžela, kamarádky, babičky - pokud je to možné - a nechte si občas pomoci, mohou vozit, pohlídat a vy se můžete vyspat.
Pokud si vyberete variantu rychlého odstavení, pak buďte důsledná. Pokud k ránu po uplakané noci nakojíte, je celé snažení marné a budete začínat od nuly. Navíc bude miminko ještě více zmatené a nebude vědět, co je příčinou, že někdy maminka dá a jindy ne.

Moc Vám držím palce, abyste našla tu svou správnou cestu.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová