Odsávání a laktace - rozjet a udržet si laktaci pouze odsáváním - lze

Zodpovězené
20. srp 2024

Dobrý den,

byl u Vás položen dotaz ohledně udržení laktace odsáváním. Odpovídala jste, že jsou to spíše výjimky. Chtěla bych Vám oponovat. Dvě ze tří dětí jsem "kojila" flaškou. Syna dokonce přes rok a ještě jsem měla plný mrazák mateřského mléka, a určitě jsem nebyla výjimka. Rozjet a udržet si laktaci pouze odsáváním - lze. Chce to kvalitní odsávačku. Měla jsem Medelu na obě prsa a odsávat pravidelně a hlavně v noci. Vždy, když se tvorba mléka trochu zpomalila, pár dní jsem více odsávala v noci (co tři hodiny) a laktace se zase spustila bez problémů. Vím, že chcete podpořit přirozeně kojení, ale i "kojení" flaškou lze bez problémů a zdaleka ne každé dítě se přisaje k prsu. Jak jsem psala, u mě to byl pouze prostřední syn.
Takže podle mě by Vaše správná rada měla znít - zkoušejte kojit a po kojení odsávejte. Pokud to nepůjde nebo už nebudete mít síly (ano, je to opravdu vyčerpávající a psychicky náročné) a budete chtít "kojit" flaškou, odsávejte každé tři hodiny, hlavně v noci. Pak je možné četnost odsávání snížit - i v noci. Pokud klesne laktace, odsávejte opět s větší četností - především v noci.

Hezký den.

Dobrý den,

děkuji za Váš příspěvek a ano, máte pravdu, odsáváním lze laktaci udržet, nicméně statistika je naprosto jasná, jsou to jednotky procent. Nejčastější vývoj laktace při odsávání a krmení lahví je postupný pokles, stále menší množství odsátého mléka a nutnost přidat dokrm. To neznamená, že se to musí 100% stát každé ženě, ale bohužel, mám takovou zkušenost, že pokud maminku v odsávání a krmení lahví podpoříme, zpravidla kojení poté mnohem rychleji vzdává a doufá, že právě ona bude patřit k těm šťastným, které budou moci odsávat a krmit z láhve.

Cílem laktační konzultace je zpravidla (pokud zakázka od maminky nezní jinak) podpora kojení a hledání cesty k plnému kojení.

Vezmu však Váš postřeh v úvahu a pokusím se nezatracovat odsávání tak výrazně.

Ještě jednou děkuji.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová