Odmítání kojení. Je možné, že se to spraví?

Zodpovězené
16. črc 2024

Dobrý den,

dcera, 3 měsíce, odmítá prs. Od začátku jsme měly problém s kojením, dcera byla moc malinká, tak jsme dokrmovaly pomocí stříkačky. Poté se to trochu zlepšilo, krásně se přisávala a pila. Dokonce jsem měla mléka na rozdávání, ještě jsem odstříkávala. Po nějaké době se to ovšem zhoršilo, dcera začala hubnout a přestala prospívat - na radu pediatra jsem dokrmovala pomocí lahve. Od té doby se odmítá přisávat úplně, cucá jen bradavku, nevypije skoro nic. Po přisání se začíná vztekat, naparovat se a když už něco vypije, tak to vyplivne ven. Už ani tolik mléka nemám.

Je možné, že se to ještě spraví a budu normálně kojit?

Nerada bych, abychom byly na umělém mléku.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obávám se, že popisujete zcela standardní proces vedoucí k postupnému předčasnému odstavení, kdy mimi začne prs odmítat úplně. Typické pro věk kolem 3-4 měsíce. Miminko se naučilo velmi dobře pít z láhve, jde to snadno, hodně to teče a mimi je spokojené. UM je zpravidla sladší než MM. Máte doba profesionála na lahvičku. Z prsu to jde hůř, musí se více snažit a teče to méně, navíc je to méně sladké - cca do 3 měsíce to mimi bere na milost, poté už si jasně vybere - téměř vždy lahvičku. Je to už osobnost, už to není novorozenec, ale kojenec, který dokáže velmi dobře komunikovat, co ano a co ne.

Co s tím? Nepíšete, kolik nyní UM dostává, každopádně jedno z možných řešení je zrušit okamžitě lahvičku a zkusti dokrmovat cévkou přímo při kojení - viz www.infookojeni.net. Jde o cévku CN01. Tak se mimi opět naučí sát prs a tok díky cévce bude silnější. Také laktace se zvýší díky čatému a intenzivnímu sání. Při každém kojení vystřídejte prsa.

Poté můžete zkusit postupně ubírat množství UM, občas cévku vyndat, zaškrtit apod. U 3měsíčního mimča však počítejte s tím, že to okamžitě pozná a dá Vám to najevo. Záleží tedy, jak moc nyní dokrmujte a jak moc kojíte. Uvídíte, jak se bude dařit dokrm postupně zredukovat a dostat se k plnému kojení či alespoň jen částečnému dokrmu. Po zavedení příkrmů pak můžete zrušit dokrm UM a jen kojit plus dávat příkrmy.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová