Můžu si dát vytetovat obočí, když kojím?

Zodpovězené
30. led 2023

Dobrý den,

můj syn má 3,5 měsíce a od narození plně kojený.

Můžu si dát vytetovat obočí, když kojím?

Děkuji

Dobrý den,

většinou zde uvádím, že není třeba se nějak zásadně omezovat během kojení, nicméně otázka tetování je velmi ožehavá i v souvislosti s aktuálním trendem permanentního makeupu. Neznám žádnou studii, která by výslovně zakazovala tetování, nicméně osobně znám několik zkušených tatérů, kteří by nikdy těhotnou či kojící ženu netetovali.
Je třeba vzít v úvahu jednak barvy a jejich složení a kontaminaci do mléka a také zákrok jako takový - stresové hormony, které se při zákroku vyplavují, dále hojení a potenciální riziko infekce. U staršího kojence bych v tom neviděla zásadní problém, pokud však nyní kojíte výlučně, doporučila bych počkat.

Hezké kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová