Mohu nastartovat laktaci s tím, že bych jen odsávala a dítěti dávala pít z láhve?

Zodpovězené
6. srp 2024

Dobrý den,

kojila jsem a dokrmovala umělým mlékem z lahve od narození syna. Poslední 4 dny je už jen na umělém mléce. V noci 1x mi ještě potáhne z prsu, když je troška tvrdší. Druhý prs je stále měkký, nenalévá se vůbec. V podstatě ani ten první se už nenalévá. Mléko se mi nespouští už samo. Kojila jsem přes kloboučky.

Mohu ještě nějak nastartovat laktaci s tím, že bych jen odsávala a dávala pít z lahve?

Dá se to vůbec odsávačkou udržet?

Je možné ještě v takovém stadiu laktaci nastartovat?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel nevím, jak je nyní miminko staré. Rozběhnout laktaci je možné cca do 3 měsíce, nicméně nejlépe v prvních týdnech. Ideální způsob je kojit, kojit a kojit, mazlit, chovat, kojit kůže na kůži, být s miminkem 24/7. Tělo a mozek zkrátka musí pochopit, že je třeba živit narozené miminko.
Nevím, z jakého důvodu jste nemohla kojit plně od počátku, odhaduji, že hlavním důvodem byly kloboučky, ale začít můžete vždy a pokud miminko má snahu se přisát, doporučuji dokrmovat cévkou přímo při kojení a postupně množství dokrmu snižovat s tím, jak se laktace navyšuje.
Odsáváním lze tvorbu mléka částečně stimulovat a je pravda, že některé maminky rozběhnou a udrží dostatečnou tvorbu i odsáváním, ale jde spíše o výjimečné případy. Většinou se při odsávání postupně tvorba snižuje a je třeba poté přejít na UM.
Pokud je mimi stále novorozeně, doporučuji velmi obrátit se na doboru LP a dohodnout s ní pro Vás přijatelný postup, jak se postupně rozkojit a zbavit kloboučků. Nic není ztraceno.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová