Mateřské mléko. Mám ho dostatek?

Zodpovězené
27. led 2020

Dobrý den,

mám dvouměsíční dceru a potřeboval bych radu ohledně kojení. Dceru už v nemocnici přikrmovali, po příchodu z nemocnice jsem jenom kojila. Na kontrole u dětské dr. prý přibrala málo, tak jsem nasadila UM+kojení. Teď jsem UM vysadila a chtěla bych jenom kojit. Kojím po 2-3 hodinách v noci 1-2, někdy spíme společně, občas nosím v šátku. Piji kojící čaje, beru bylinky na podporu laktace. Dudlík nedávám, ale rodina mě do něj tlačí, prý by byla klidnější. Měla jsem doma laktační poradkyni, ta řekla, že se dobře přisaje, pauza v bradě je prý taky v pořádku a navrhla mi dokrmování přes cévku. Dcera má pomočených 6-7 plen.

Chtěla jsem se zeptat, jak moc mají být pleny pomočené? Musí být plena plně pomočená? Tak aby byla plena těžká nebo stačí jen trochu pomočená?

Dále jsem se chtěla zeptat, když nakojím a dokrmím ještě UM a dcera vypije třeba ještě 60 ml, znamená to, že má pořád hlad a moje mléko jí nestačí? Mám strach, aby neměla hlad.

Ještě jsem se chtěla zeptat. Cucá si prsty. Je to známka toho, že má hlad?

A poslední dotaz. Dcera někdy spí přes den pouze hodinu nebo dvě. Je to v pořádku?

Děkuji.

Dobrý den,

Vaše potíže jsou velmi typické, miminko je dokrmováno již od narození (nevím, zda lahvičkou či stříkačkou), má potíže s váhovým přírůstkem, je neklidné. Vy se obáváte, aby netrpělo hlady, nemáte jistotu, zda je dostatečně nasycené, obáváte se o svou schopnost kojit. Máte spousty protichůdných informací a je těžké se v nich vyznat.
Co je naprosto zásadní je to, že stále chcete kojit. To je skvělé a je to první krok k tomu, že to půjde. Děláte spoustu věcí správně, začněte si více věřit. Nepočítejte míru počůraných plen. Prostě kojte. Zkuste kojit v tzv. savčí poloze (viz. www.prirozenekojeni.cz), ideálně kůže na kůži, nechte miminko, ať se kojí jak dlouho samo chce. Když usíná, zkuste vystřídat prsa. Udělejte si takový poporodní restart, buďte co nejvíce v kontaktu s miminkem, ať Vaše tělo pochopí, že to maličné je třeba uživit. Krásně se tím podpoří laktace. Kojte co nejčastěji a hodně noste. Pokud budete mít podezření, že je miminko hladové, dokrmte ho cévkou, je to nejméně rizikový způsob dokrmu, ale nepřehánějte to s množstvím - stačí cca 40 ml a poté uvidíte, zda stačí.
Cucání prstů může, ale nemusí být známka hladu, děti sání potřebují, uklidňuje je. Pokud si cucá prsty, zkuste přiložit, nebo dát do šátku. Miminko se uklidní, ujistí, že je vše v pořádku.
Dudlík bych v tuto chvíli rozhodně nedoporučila, myslím, že je třeba, aby se kojení dalo do pořádku a vše se tzv. "zajelo".
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová