Mám 2,5měsíční dcerku, kterou nedokážu plně kojit. Mohou být překážkou prsní implantáty?

Zodpovězené
4. zář 2024

Dobrý den,

mám 2,5měsíční dcerku, kterou nedokážu plně kojit. Všechno jsem si nastudovala, měla jsem doma laktační poradkyni. Z jejího pohledu bylo všechno v pořádku. Brala jsem vitamíny, pila čajíčky, hroznovou šťávu, hodně jídla a pila.
Dcerku jsem přikládala každé 2 hodiny, aby se tvorba mléka zvětšila. Nic nepomohlo. Dokážu vyprodukovat za 5 hodin tak 180 ml mléka, což je málo. Mám malé prsní implantáty, které jsou však pod svalem a neměl by to být problém.

Děkuji

Dobrý den, prsní implantáty by vadit neměly. Nevím, jak zjistíte, kolik vyprodukujete mléka - odsáváním ani vážením to zjistit nejde, to je jen velmi nejasné číslo, které nic neřekne. Při odsávání můžete odsát výrazně méně, než nakojit, vážení před a po kojení je také velmi nepřesné.
Nedoporučuji kojit v přesných intervalech. Kojené děti se mají kojit tak často a tak dlouho, jak chtějí. Jednou po hodině, jindy po třech. Kojit se mají tak dlouho, dokud aktivně sají a velmi doporučuji při kojení často střídat prsa.
Nepíšete, jak kojení vypadá, jak dlouho miminko saje, zda je u prsa klidně a spokojené nebo usíná či se naopak zlobí.
Pro nakopnutí laktace doporučuji prospat s miminkem několik nocí v jedné posteli a kojit v noci průběžně.
Dále předpokládám, že dokrmujete - jak? Pokud lahvičkou, je to bohužel pomalá cesta k odstavení. K tomu dochází nejčastěji mezi 3. a 4. měsícem, takže nyní je ten nejvyšší čas. Nic není ztraceno, ale pokud chcete plně kojit, pak doporučuji změnit způsob dokrmu, lahvičku zahodit a dokrmovat cévkou přímo při kojení. Postupně potom redukovat množství dokrmu a více kojit, až se za pár týdnů dostanete k plnému kojení. Návod, jak s cévkou najdete např. na www.infookojeni.net.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová