Má smysl 3 dny kojit a 3 dny nekojit 3leté dítě?

Zodpovězené
28. črc 2024

Dobrý den,

dcera má přes 3 roky a máme ji ve střídavé péči. Střídáme si ji po třech dnech.

Může mít bývalá partnerka v prsou ještě mléko, když 3 dny nekojí?

Má takové kojení ještě smysl?

Děkuji

Dobrý den,

kojení je záležitostí maminky a dítěte. WHO doporučuje kojit do 2 let dítěte, případně déle, pokud to oběma vyhovuje. Kojení starších dětí již není tolik o nutričních hodnotách, ale velmi významně ovlivňuje tvorbu imunity (mikrobiom) a také psychickou odolnost dítěte. Není pravda, že dlouhodobé kojení má nezdravý vliv na vztah dítěte a matky (tzv. mamánkovství), naopak dítě při kojení získává pocit, že vše je tak, jak má být, může důvěřovat světu a lidem kolem sebe.

Co se týče laktace, prsa jsou malý zázrak, je zcela běžné, že např. starší dítě odjede na pár dní k babičce/ taťkovi apod. a po návratu se opět kojí. Mléko se tvoří převážně v průběhu kojení. Zdravé dítě v psychické pohodě takové odloučení v pohodě zvládá, ví, že kojení je u maminky, po babičce kojení nepožaduje.

Samozřejmě, že v případě pschické nepohody, se dítě váže na matku více, je pro něj zdrojem pocitu jistoty a bezpečí. Matka také může kojení staršího dítěte používat jako prostředek manipulace. To jsou však fabulace. Pokud se dva rozumní dospělí lidé rozejdou a dohodnou na daných pravidlech, není kojení ve střídavce problém.

Moc držím palce, abyste našli vzájemnou shodu.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová