Laktace a odstříkávání mléka. Mám stále kojit z obou prsou?

Zodpovězené
4. bře 2020

Dobrý den,

mám miminko 3 měsíce staré, od začátku plně kojené, v porodnici nám to krásně šlo, malá se přisála hned po narození, krásný bonding celé 2 hodiny, všechno jako po másle, než jsme šly domů, krásně přibírala.

Asi ve 2 měsících u nás nastal bojkot kojení, používáme dudlík, ale jen na uspání, zkoušela jsem to odbourat, ale prostě to nejde... u prsa neusne, vyloženě nadávuje, když už prostě nechce pít a chce si jen tak dudlat. Začala jsem tedy kojit z obou prsou a trochu jsem upravila režim a dáváme spát dříve, potom se bojkot kojení úplně ztratil, teď pije krásně.

Ale k dotazu: Pořád, už měsíc, kojím z obou prsou, někdy malá chce dopít i z druhého, někdy ale ne, a tak druhé prso odstříkám, zatím ručně, zvládnu cca někdy jen 30 ml, někdy i 80 ml, ale hrozně mě to zdržuje 😁 Když to ale chvíli nedělám, mám prostě pocit, že mám málo mléka. Mám doma váhu a když malou zvážím, vypije si z obou prsou jen okolo 100 ml a já mám prostě pocit, že jí to nestačí. Jinak ona je vlastně spokojená a přibírá krásně. Má ve 3 měsících 6,5 kilo. Kojíme přes den cca 5x po 2-3 hodinách, malá usíná kolem 8-9 večer po kojení a do rána kojíme většinou 2-3x, ale to tak v polospánku, malá zvládne jen jedno prso, na to druhé ji prostě už neprobudím, i když chci.

Už chci váhu dát pryč z domu, protože mě to vážení hrozně stresuje, ale občas si ji prostě zvážím a někdy má z jednoho prsa třeba jen 50 ml a já jsem z toho pak na nervy a vážím celý den.

Myslíte, že mám stále kojit z obou prsou?

Nerada bych to prostě nějak pokazila.

A mám pokračovat v tom odstříkávání?

Mě ty prsa vyloženě nebolí, ale prostě mám pocit, že toho mléka je pak málo.

A když v noci spí déle než 6 hodin (to se stalo párkrát), mám ji budit?

Protože jednou spala 8 a já jsem se nevzbudila dříve, a pak jsem 3 dny kojila přes den po 1,5-2 hodinách. Bojím se, že prostě přijdu o mléko.

Omlouvám se za román, spíš asi potřebuju jen uklidnit. Mám pocit, že dcera je vlastně úplně spokojená, jen já to pořád hrozně řeším a bojím se, abych to nedělala špatně.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vůbec se nebojte, vše jde dobře a nevidím, žádné potíže. Věřte sobě a miminku. Kojte tak, jako doposud, nakojte z jednoho a nabídněte druhé. Nechte na miminku, kolik si dá, ono samo to ví nejlépe. Nechte na něm i to, jak často se bude kojit. Odstříkávat dodatečně opravdu nemusíte, laktace se přizpůsobí.
Ano, máte pravdu, pokud náhodou laktace klesne, mimiko bude chtít nakojit častěji a bude pít déle. Můžete pak i vícekrát vystřídat prsa během jednoho kojení. Trochu zvolněte, přestaňte vážit a začněte si to užívat. Ideální je stav, kdy nevíte, jak často ani jak dlouho kojíte - prostě tak často a tak dlouho, jak miminko potřebuje. Pokud chcete vážit, zvažte si miminko jednou za 2-3 dny, abyste viděla, že váha neklesá.
Při delší spánku budit nemusíte, ale spíše dejte pozor na možný zánět - prsa se mohou bolestivě nalít, takže můžete odsát do úlevy.
Vše Vám jde krásně, jen tak dál.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová