Kroucení u prsa. Čím by to mohlo být?

Zodpovězené
14. zář 2020

Dobrý den,

začnu asi tím, mám dceru starou 2 a půl měsíce a normálně kojím, ale poslední dva dny, hlavně přes den, se dcera u prsa vzteká. Nakojím ji z pravého prsu, u kterého pár minut saje dobře, po chvíli se začne vztekat, poté zkusím druhé prso a u toho pláče a nechce se přisát vůbec. V noci pije úplně normálně jak z pravého, tak i z levého. Jen přes den se víc vzteká a levé prso úplně odmítá. Vůbec si nevím rady, čím by to mohlo být. ☹️

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podobných dotazů zde najdete mnoho, jde totiž o poměrně častý jev. Důvodů neklidu u prsu může být více, nejčastěji jsou to dva - jednak možné pohyby střev, kdy miminko poté, co vypije první doušky, začne cítit bříško. Neví, zda pít, či tlačit apod. Druhým důvodem a patrně tím Vaším je mírné snížení toku mléka, které po bouřlivé prvotní laktaci nastává. NYní je prostě již na miminku, aby si vysálo svou dávku a pokud bylo zvyklé na silný tok mléka, zlobí se. Tok mléka v noci bývá výrazně lepší, hladina prolaktinu je vysoko a noční kojení díky tomu bývá kratší a rychlejší.
Doporučuji trpělivost, měnit polohy, rozhodně kojit v savčí poloze (viz. www.prirozenekojeni.cz). Často střídat prsa u jedoho kojení. Nevím, jak často se miminko kojí, stále platí kojit tak často a tak dlouho, jak chce.
Zkuste to brát sportovně, prostě tady máš prsa a nakoj se, nic jiného ti nezbývá, ty to zvládneš 🙂.
Pokud by se situace zhoršovala a miminko neprospívalo váhově a byl by doporučen dokrm, zkuste jen dočasně cévkou přímo u kojení viz. www.infookojeni.net.
Nezoufejte, podobné "krize" občas přicházejí a není důvod, proč byste je neměli spolu s miminkem zvládnout.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová