Kojení po zánětu prsu. Přicházím o mléko?

Zodpovězené
17. únor 2020

Dobrý den,

mám 2měsíčního synka a jsem asi dva týdny po zánětu prsu. Ze začátku se mi od té doby v prsu, kde byl zánět, netvoří tolik mléka, ale poslední dobou mám pocit, že tvorba mléka "selhává" i v druhém prsu.

Přicházím tedy o mléko nebo se to ještě srovná?

Dříve po kojení vydržel krásně spinkat v postýlce nebo u mě třeba i 3 hodinky, ale teď se často budí a celkově je nějaký neklidný. Prsa mě občas pobolívají, i když v nich téměř žádné mléko nemám, ale nikde nejsou jakkoli zarudlá jako při zánětu.

Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zánět dokáže pěkně potrápit a vše, co bylo již pěkně zajeté a usazené tzv. "rozhodit". Nic však není ztraceno, tak jako se laktace může i vlivem zánětu snížit, tak je zase možné ji opět zvýšit. Vše je především o četnosti kojení. Kojte co nejčastěji, velmi doporučuji společné spaní a kojení v tzv. savčí poloze. Kojte tak často a tak dlouho, jak miminko potřebuje. Pokud je po kojení neklidné, klidně znovu přiložte. Kojte z obou prsou při každém kojení a klidně i několikrát prsa vystřídejte. Kojení v noci laktaci velmi dobře stimuluje. Nebojte se, není důvod, proč byste zcela ztratila mléko, zkuste opět co nejvíce kojit a vše se srovná.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová