Kojení - malé a krátké bradavky. Poradíte mi, jak to řešit?

Zodpovězené
26. lis 2019

Dobrý den,

jsem podruhé těhotná. Doma mám už dvouletu dceru, kterou jsem kojila-nekojila cca do 8. měsíce. Už od porodnice jsem měla velké problémy s kojením, dostala kloboučky a kojila přes ně, a i tak dcera nechtěla moc pít. Prošla jsem několika záněty, abscesem, hrozilo mi chirurgické vyříznutí abscesu, několikatery antibiotika. Bylo to náročné. Problémem jsou malé a krátké bradavky.
Druhé miminko chci moc kojit, tak jako jsem chtěla i první, ale bohužel se nám to nedařilo. Prosím, poraďte mi.

Předem moc děkuji.

Dobrý den,

tvar a velikost bradavek s úspěšností kojení NIJAK NESOUVISÍ. Nevím ani o souvislosti se záněty a abscesem. Důvodem jsou spíše zmiňované kloboučky, které kojení velmi komplikují. Klobouček může dočasně vyřešit neschopnost dítěte se přisávat, dlouhodobě však vede k problémům s laktací a dalším komplikacím. Každá bradavka byla stvořena k jedinému důvodu a tím je kojení. Není možné mít špatnou (to je jako by kráva měla špatné vemínko). Každé miminko se dokáže přisát , jde jen o čas.
Moje doporučení - zkuste po porodu tzv. samopřisátí (podívejte se na www.prirozenekojeni.cz), dále je naprosto nezbytný co nejintenzivnější kontakt s miminkem, ideálně kůže na kůži, kojení dle potřeb miminka. Pokud se nepřisaje jinak, zkuste kloboučky, ale stále přikládejte i bez nich, časem to určitě půjde. Jako prevence zánětů - časté kojení, vždy z obou prsou, při nalitých horkých prsou odstříkat do úlevy, chladit.
A na závěr - je skvělé, že se Vám i přes zmiňované komplikace podařilo kojit 8 měsíců - klobouk dolů. Nyní podruhé to může být vše jinak a přeji, ať jde vše hladce. Pro případ, že ne, poohlédněte se ještě před porodem po dobré LP z okolí (případě na uvedeném webu je seznam), která může pomoci v prvních nejistých dnech.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová