Kojení a otužování. Může mít na kojení negativní vliv?

Zodpovězené
7. kvě 2021

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli může mít otužování negativní vliv na kojení.

Před rokem na jaře jsem se začala otužovat (přírodní nádrž), v létě jsem otěhotněla, a tak jsem s otužováním už nepokračovala. Jsem tedy začátečník amatér a ráda bych se znovu začala otužovat. Mám 7týdenní mimčo a plně kojím.

Zajímalo by mě, jestli nevíte, že by otužování mohlo mít vliv na snížení tvorby mléka.

Děkuji

Dobrý den,

obecně platí, že teplo laktaci prospívá a nahřátí prsou před kojením podporuje tok mléka, naopak studené obklady při retencích či zánětech laktaci zpomalují. Na druhou stranu otužování patří zcela jistě do zdravého životního stylu, který pro spokojené kojení je jen vítaný. Také velmi záleží zda kojíte na požádání, kojíte v noci a kojení se zdárně rozběhlo.

Myslím, že rozumné otužování ve smyslu chladná sprcha, postupné snižování teploty apod. je ok, naopak abyste nyní šla skočit do rybníka, kde je voda 5 stupňů, nepovažuji za moudré i z gynekologického pohledu 🙂.

Jednoduše řečeno, rozumné pozvolné otužování nemůže uškodit, extrémy mohou.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová