Kandidóza. Jak užívat genciálku?

Zodpovězené
4. lis 2019

Dobrý den,

pravděpodobně mám problém s kvasinkou - pálivá bolest při přisátí a ze začátku kojení + lesklý dvorec (měla jsem i takovou jakoby mokvavou ranku na bradavce, ale ta se již zatáhla).
Laktační poradkyní mi byla doporučena genciálka a Canesten, ale bohužel nikde nemohu dohledat správnou aplikaci a sháním radu co nejdříve.

Můžete mi prosím poradit, kolikrát denně aplikovat genciálku? Zda před či po kojení, zda pouze na bradavku či i na dvorec, zda roztok 1% či pouze 0,5% /dětská/ a kolik maximálně dní? A to samé Canesten.

Informace se drasticky liší - od používání jednou denně až po každém kojení.

Problémy trvají týden, ale já bohužel na léčbu tak úplně nedbala - jen občas, protože jsme měli stres s kojením a čekalo nás převážení miminka. Nějak jsem to všechno najednou nezvládala, ale teď už bych se ráda na léčbu zaměřila, ale především bych to chtěla dělat správně. Snažím se hodně větrat, doma mám samozřejmě i Purelan. Je dobré ho třeba občas namazat místo Canestenu? Všimla jsem si, že genciálka bradavku dost vysušuje, Purelan opět zvláčňuje.

Mockrát děkuji za radu.

Laďka

Dobrý den,

ano, základem je větrat a nenechávat ve vlhkém teple, to je pro kvasinky ideální prostředí. Osobně doporučuji spíše Canesten nebo např. přírodnější Citrovital. Mazat jen trošku, slabou vrstvu a často, klidně po každém kojení až vyvětráte. Pozor, před kojením otřít vlhkou žínkou nebo plenkou. Purelan spíše ne. Používejte cca týden, měl by na zaléčení stačit a ulevit by se Vám mělo relativně rychle, cca do 24 hodin.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová