Jsem těhotná a kojím 9měsíční dítě. Je to v pořádku?

Zodpovězené
30. črc 2019

Dobrý den,

moje první dítě má 9 měsíců a stále ho kojím. Teď jsem ve 4. měsíci těhotenství a přemýšlím, zda ukončím kojení.

Syn se začal poslední měsíce často budit v noci na papaní. I sedmkrát za noc. A mám strach, že v době, kdy budu v porodnici, tak bude bez prsu těžko usínat. Obávám se také toho, zda "neublížil" miminku v bříšku, když stále kojím a také, zda mu nebude chybět na začátku kolostrum.

Jaký je Váš názor?

Za odpověď děkuji!

Dobrý den,

jsem velký zastánce tzv. tandemového kojení.

Ohledně rizika pro miminko se nemusíte bát. Tandemové kojení je dobré nechat plynout, nechat starší dítě, ať se kojí dle svých potřeb, někdy dojde k odstavení, někdy k dočasnému odstavení, jindy se starší dítě kojí po celou dobu těhotenství i po porodu.

Příroda je báječná v tom, že MM je vždy vhodné pro mladší dítě, starší se jen "přiživuje", ale ne na úkor mladšího. Tandemové kojení je velmi intenzivní zážitek a na společné chvilky budete dlouho vzpomínat. Je velmi vhodné i pro tvorbu pozitivního vztahu mezi sourozenci.

Jen tak dál.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová