Je v normě, když 11měsíční kojené dítě odmítá příkrmy?

Zodpovězené
22. srp 2024

Dobrý den,

moje 11měsíční dcerka pěkně papala hodně zeleninovo-masového příkrmu, ale najednou jak začaly růst první zuby, trvá to už dva měsíce, tak se zeleniny a masa nedotkne, ani ústa neotevře a ani nic nového neochutná.

K snídani sní rohlík s máslem - asi polovičku vnitřku. Po prvním spánku se nakojí, na oběd už sní jen jogurt. Příkrmy odmítá úplně. Před spaním se nakojí, odpoledne sní 1/2 -3/4 výživy, na večer mléčnou kaši, na noc se nakojí. V noci se kojí 2-3x. Má 7,8 kg.

Je to v pořádku?

Je třeba omezit kojení?

Děkuji

Dobrý den,

vypadá to, že budete muset začít jakoby od začátku, protože zoubky a pocit/bolest v pusince udělaly své. S příkrmy vždy platí pár základních pravidel. Nepodstrojovat, nedávat na výběr - chceš to, nebo to atd. Prostě jdeme papat, to je jídlo, když nechceš, nevadí, ale nic jiného nemáme. Jíme vždy spolu, tedy dítě vidí, jak jíte vy a můžete se třeba krmit navzájem. Zapojit dítě do přípravy jídla - míchat, vysypat, apod, podle toho, co zvádne a samozřejmě zaručit bezpečné podmínky (pozor na popálení), nakupovat spolu a sledovat cestu potraviny od nákupu až na talíř. Jídlo je společenská událost ne stres, nenutíme, povídáme si, komunikujeme a užíváme si jídlo jako takové a celou situaci - žádný opruz, kdy nutíme, prosíme, zlobíme se.

Z výživového hlediska je dobře, že je holčička stále kojená a valnou část potřebných živin a vitamínů dostane v MM. Jinak by samozřejmě vitamíny a vláknina mohly začít chybět.
Mohu vás odkázat tak na www.skolapapani.cz, třeba tam najdete další tipy.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová