Je možné kojit i s deformovanou bradavkou?

Zodpovězené
28. črc 2024

Dobrý den,

po prvním dítěti, které jsem kojila 2 roky, mi zůstala deformovaná bradavka na jednom prsu nahoře vytažená ven a dole naopak vtažená.
Momentálně se snažím kojit své 2týdenní miminko. Předevčírem jsem měla náznak zapálení tohoto prsu. Byl zhruba ve stejném období zanícený i u prvního dítěte, kdy jsem po vysokých horečkách dostala ATB léčbu a dále se už problémy nevyskytly. Bradavka zůstala nadále deformovaná.
Teď mám pocit, že to malé miminko se na takový prs neumí přisát správně a podobným způsobem zde bradavku deformuje ještě víc. Ze spodní části mlíčko nevytahuje dostatečně.

Při příznacích zánětu prs pobolíval, objevila se ztuhlá místa, trápila mě zimnice, bolest celého těla a teplota do 38,4 °C. Snažila jsem se prs nahřívat, rozmačkat, nadále přisávat i přes bolestivost s nesprávnosti úchopu bradavky.
Druhý den se mi sice ulevilo, ale pořád cítím zhtuhlá místa, která se mi nedaří odsát.

Co byste doporučila v mém případě?

Je možné nadále kojit i při zmiňované deformované bradavce?

Děkuji

Dobrý den,

bradavku miminko při kojení v podstatě nepotřebuje. Miminka se kojí i s plochými či vpáčenými brdavkami. Téměř každá žena má každou bradavku mírně jinou, někdy je rozdíl větší, někdy menší. Samozřejmě, že pocit v pusince může být u každého prsu jiný (a bývá časté, že jedno prso je oblíbenější než druhé).

Doporučuji z méně oblíbeného prsu kojit více, začínat jím a po vystřídání opět tímto prsem končit. Zkusit více poloh - fotbalistu, tanečníka, savčí polohu.

Při příznacích zánětu nahřát, nakojit nebo odsát a poté zchladit. Můžete Ibalgin či Paralen. V šestinedělí prsa stále pracují, takže toto je poměrně častý jev, který postupně, tak jak bude laktace přirozeně probíhat. pravděpodobně pomine. Stejně tak si Vaše miminko postupně zvykne a bude se kojit z obou prsou jako profík.

Moc gratuluji ke kojení a držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová