Je dcera již samoodstavená?

Zodpovězené
31. srp 2020

Dobrý den,

mám dceru 22 měsíců. První 3 měsíce po porodu jsme s kojením strašně moc bojovaly, dcera se neuměla přisát, ja obě prsa do krve rozkousaná, plakaly jsme hodně obě. Pak se to zlomilo a od té doby kojíme a jsme spokojené obě. Ustály jsme veškerá pokušení a rady typu, kojení jí nestačí, určitě nemáš mléko, proč ji kojíš tak dlouho, atd.

Dcera je na prsu hodně závislá. Usíná od narození jen u prsa, v autě či kočárku, ale to musí být hodně unavená a trvá to půl hoďky než zabere. U prsa usne do 5 minut. V noci ji uklidní a uspí jen prso. Naštěstí se už cca 2 měsíce skoro nebudí a spí celou noc, ale když se probudí a pláče, funguje zase jen prso.

Už pár měsíců mě to kojení moc nebaví, dcera pěkně jí, ale nechtěla jsem jí ho brát, když pila. Dcerka nikdy nebyla nemocná a všechny neduhy jsme prečkaly relativně v klidu díky kojení. Jenže nyní pozoruji již x týdnů, že vůbec nepije. Přestože má prso ráno, na polední a večerní spánek, vždy mě jen dudlá a vůbec nepije. Jednou za pár dní jednou dvakrát polkne a to je vše. Napije se jen velmi zřídka v noci, když se právě probudí s pláčem, to si pak párkrát lokne, ale to je tak dvakrát do měsíce.

Mléko stále mám, že bych odstříkala. Vůbec nevím, co dělat. Nechtěla jsem jí kojení brát do 2 let, to je má hranice, déle bych kojit nechtěla. Ale když nepije a jen dudlá, chtěla bych to ukončit, ale nejsem si jistá, zda opravdu už jen dudlá a nepije, když mléko stále mám. Problém je to uspávání po obědě, když nedám prso, vůbec nevím, jak usne, bojím se, že se vždy přetáhne a usne pozdě odpoledne vyčerpáním a večer nebude moc usnout (už teď usíná v půl 11 v noci🙈). Na druhou stranu mě okolí tlačí, že už je to jen zlozvyk, dudlání, nic z toho nemá.

Jaký je Váš názor?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u starších dětí (nad 1rok) doporčuji postupně zkoušet kojit tzv "na dohodu", tedy ne na požádání, ale tak, aby dítě či matka vznesly dotaz a druhá strana odpověděla a tedy souhlasila či nesouhlasila. Děti mívají pro kojení své názvy či gesta, odlišná, od názvu ostatního jídla. Když tedy dítě naznačí, že chce kojit, Vy zkusíte kojení o chvíli odložit - např. až uklidíme hračky, nebo až vyjdeme z obchodu atd. Kojení tak dáte určitá pavidla např., že nekojíte venku, ale jen doma, doma jen před spaním atd. Jakmile si dítě na tento způsob zvykne, velmi se uleví i Vám. Zkuste např. říci, že kojení bude až večer. Při odpoledním usínání hledejte způsob, jak se dítě zklidní - můžete odpočívat s ním, dětem často stačí např. na prso sahat 🙂.
Zda pije či nepije bych vůbec neřešila, to je na dítěti, ono samo ví, proč se kojí a zda chce pít, nebo ne, ono je profík 🙂 a kojení zdaleka nemá jen funkci nasycení.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová