Jaká je vhodná poloha ke kojení mimo domov?

Zodpovězené
10. lis 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na vhodnou polohu při kojení mimo domov. Doma kojím jen ve fotbalové poloze, protože mám větší prsa a jsem nízká. Mám potíže, když mám syna podpírat předloktím, protože tehdy sedím křivě a mám z toho bolesti zad. V porodnici jsme s laktační poradkyní zkusily více poloh, ale nevyhovovaly mi.

Existuje nějaká alternativa fotbalové, která by se dala použít i například při kojení venku?

Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že toto neumím zodpovědět. Každé mamince vyhovuje něco jiného a nutno říci, že je to o tréninku, o zkoušení, o schopnosti si vyhovět, získat sebedůvěru, získat cvik.
Také s tím, jak miminko psychomotoricky zraje, postupně lépe drží hlavičku atd. bývá časem kojení snadnější. Fotbalová poloha je u velkých prsou velmi vhodná, ale často vyžaduje polštář či podporu ze strany, což venku ne vždy jde.

Já velmi doporučuji savčí polohu, ale opět záleží na velikosti a tvaru prsou a schopnosti maminky umístit miminko na sebe a umožnit mu přisátí. Při kojení venku se nabízí klasická poloha na tenčníka nebo na Madonu, kdy si v případě potřeby podepřete nohou, či kolenem. Nohu můžete opřít o kolo kočárku či jinou podnožku či dáte nohu přes nohu.

Moc držím palce, trénujte, zkoušejte a nebojte se, vše se postupně poddá.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová