Jaká je normální dávka mlíčka u novorozence?

Zodpovězené
27. čer 2022

Dobrý den,

mám doma týdenní miminko a v porodnici jsme měli i novorozeneckou žloutenku. Malý je kvůli tomu na prsu velmi spavý a potáhne si jen velmi občas. I když se ho snažím budit tlakem na ušní lalok nebo klíční kost, častokrát to nezabírá a malý usne.

Takovým způsobem ho kojím i hodinu a po odložení od prsu, kdy už spí, se probere a pláče a hledá prs a opět se celý proces opakuje. Mám strach, aby vypil dost mléka.

Jaká je norma/dávka na jedno kojení?

Snažím se ho také vážit před a po kojení, abych zjistila, kolik vypil. Tím, že to není nějak odděleno (myslím tím, že bych ho např. půlhoďku kojila a následně mi 3 hodiny spal), že ho kojím v podstatě pořád s tím, že mi chvilku po kojení spinká, tak to vážení není efektivním ukazatelem. Mezitím ho samozřejmě i přebaluji a převlékám.

Jak si vysledovat, jestli pije dostatečně?

Abych ho např. nějak nepřekrmovala, resp. uměla najít jinou příčinu pláče a nepřikládala ho pokaždé k prsu.

Mám si raději mléko odsát a podávat mu nějakou dávku z láhve?

Bojím se, aby prospíval a dostatečně přibíral a nechci to zanedbat hned od začátku.

Děkuji

Dobrý den,

máte pravdu, zpočátku je těžké se zorientovat ve všech informacích a protože na prsou nemáme žádné ukazatele, kolik mléka bylo vypito, mohou být maminky nervozní 🙂. Nelze jednoduše říci, jaká dávka na jedno kojení je ta správná. Liší se miminko od miminka, jsou děti, které chtějí kojit velmi často po malých dávkách - klidně po hodině, jsou děti, které se napucnou a pak 3 hodiny spí. Novorozenci však většinou vyžadují čatější kojení.

Kojení totiž není jen o jídle, ale o všech dalších potřebách, které miminko potřebuje. Proto, pokud váháte, zda přiložit či ne, vždy je správná odpověd - přiložit. Při kojení střídejte prsa, klidně i několikrát za kojení, vždy, když začne mimi usínat.

Zda mimi pije dostatečně, poznáte podle počůraných plen - min. 6, spíše více za 24 hodin znamená, že má mimi dostatek tekutin.

Lahvičkou byste vše jen zkomplikovala a velmi pravděpodobně zvýšila riziko dřívějšího odstavení a velkých problémů s kojením. Sice vidíte, kolik mimi vypilo, ale nevíte, kolik vypít chtělo. Kojení si děti regulují samy. Navíc sání z láhve je technicky jiné než z prsu, může způsobit odmítání prsu.

Pokud máte váhu, važte miminko jednou za 3 nebo 4 dny, abyste viděla, že váha roste. Za tu dobu přibere cca 50, 60. 70 g. Roste = prospívá.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová