Jak zruším noční kojení 2letého dítěte?

Zodpovězené
23. srp 2024

Dobrý den,

mám 2letou dceru, která neprospí noc. Je kojena od narození na požádání. Chtěla bych zrušit noční kojení.

Jak postupovat?

Je zvyklá usínat na prsu, v noci se vzbudí 2 - 3x, přisaje se a spí dál. Dost mě to už unavuje a vyčerpává. Přes den nemám problém. Ať se přisaje, když potřebuje.

Děkuji

Dobrý den, bohužel, nemám jednoznačnou odpověď ani radu. U každého je to jinak, každý má svou cestu. Každopádně kojení starších dětí už není o hladu ani chuti, je to zvyk, rituál, jak usnout. Je to to, co dítě potřebuje k usnutí a co mu přináší pocit bezpečí a jistoty. Aby zvládlo usnou jinak, je potřeba, aby tento pocit načerpalo z něčeho jiného. Na Vás tedy bude usínací rituál zkusit změnit. Cest je opět nekonečně mnoho, záleží na způsobu komunikace, nastavování pravidel, vztahu, který spolu máte a kombinaci verbání a neverbální komunikace. Je potřeba být pravdivá a autentická, dítěti nelhat, ale trvat na svém rozhodnutí, vysvětlit, pohladit, přitulit,ale nekojit.
Na takové rozhodnutí máte právo, neděláte nic špatného a je obdivuhodné, že kojíte takto dlouho. Dělala jste a děláte pro svou dceru maximum. Omezením nočního kojení ji naučíte respektovat přání a pocity ostatních. Zároveň doporučuji nejdříve začít přes den dávat kojení určitá pravidla - první - kojíme, až když si to navzájem odsouhlasíme. Můžeme kojení odložit o chvilku, až když maminka je připravená. Kojíme jen doma, atd, Pravidla jsou zcela na vás.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová