Jak zlepšit kojení během menstruace?

Zodpovězené
15. dub 2021

Dobrý den,

mám téměř 5měsíčního synka, který je plně kojen. Od narození - od bondingu se krásně přisává. Momentálně má něco přes 7 kg. Vždy jsem ho kojila na požádání - den i noc.

I přesto jsem dostala velmi brzy první menzes. A tehdy jsme se strašně vytrápili, nechtěl asi 2 týdny pořádně papat a já jsem netušila, co se děje. Laktační poradkyně mi tehdy řekla, že to je jen ustalování kojení. Prý mu už teče mléko pomaleji a třeba jen vydržet a přejde to.

Pár dnů na to však přišla menzes a tehdy už bylo jasné, že mu to mléko zkrátka nechutná. Problém ale je, že od té doby už čekám menzes potřetí a nemohu zase svého syna přinutit jíst. Nechce se ani chytit prsu a stále jen kňourá. Trvá to neskutečně dlouho, od ovulace až po asi 4. den menzes. Jsou to 2 týdny.

Mám 2 týdny v měsíci spokojené miminko a zbylé 2 týdny jsou strašné. Musím ho vždy nejprve uspat, aby se vůbec najedl. Nejsme šťastní - ani já a ani on. Vždycky mi v tom období mírně zchudne.

Opravdu od začátku dělám všechno proto, abych kojila, ale už se to pro nás oba stává trápením a přestává to být něčím přirozeným a uklidňujícím.

Jak si pomoci, aby mu mlíčko chutnalo?

Dá se to nějak celé zlepšit, abych kojila dál?

Děkuji

Dobrý den,

menstruace může s kojení někdy opravdu silně "zamávat". Jednak (jak píšete) se může měnit chuť mléka, případně dítě cítí hormonální výkyvy během menses. Dále může být ovlivněn právě kvůli změně hormonální hladiny i tok mléka, zpravidla je slabší. To vše může dítě vnímat negativně.

Krátkodobě nemohu poradit nic jiného než děláte nyní - nenutit pouze nabízet, kojit v polospánku, střídat prsa. Během menstruace zkuste upravit jídelníček - vývary, pestřejší, výraznější stravu pro ovlivnění chuti mléka. Dlouhodobě mě napadá hormonální jóga apod. , zkusit se poradit s homepatem či bylinkářem ohledně přípravků k vyrovnání homonální hladiny (např. kontryhel apod).

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová