Jak postupně a citlivě odstavit 14měsíčního chlapce?

Zodpovězené
20. srp 2024

Dobrý den,

mám 14měsíčního chlapečka, který je od narození výlučně kojený na požádání.

Ráda bych začala postupně odstavovat od kojení, avšak:
1. Je to neskutečně citlivé, plaché, úzkostlivé děťátko, silně navázané na mě - mámu.
2. Odmítá jakékoli jiné osoby kromě otce (např. i přes pravidelné návštěvy prarodičů se ho nemohou ani dotknout, vzít na ruce nehrozí, hned je srdcervoucí pláč).
3. Těžko přijímá změny (např. snaha zpět u prarodičů, samozřejmě se mnou - po 2 noci neusíná klidem, v noci se budil a plakal, třetí den jsem musela sbalit kufr a odjet domů).
4. Odmítá jakékoli UM, dudlík, láhev - vše letí přes půlku pokoje.
5. Usíná na prsu při kojení a v noci se kojí v polospánku, spí se mnou.

Jak se připravit na odstavení takového typu dítěte?

Jak k tomu, aby to bylo opravdu citlivé, postupně k jeho povaze (temperamentu) šetrně odstavení bez emoční újmy?

Je možné částečné odstavení?

Tedy den odstavit a noc ponechat. Postupně chci odstavit, protože je to pro mě už místy bolestivé, zejména ve dne. V noci pije 2-3x, přes den 3-4x + na uspání. Příkrmy papá, ne velké porce, ale ochutná všechno. Váží cca 14,5 kg, je opravdu velký a těžký, porodní hmotnost měl 4070 g a 55 cm.

Děkuji

Dobrý den,

dle Vašeho popisu Vás nečeká lehké období, protože daný popis ukazuje na doposud nezralou nervovou soustavu, extrémní citlivost ke změnám i velkou nejistotu v sociální oblasti - reakce na cizí (dokonce blízké) lidi. Kojení je to, co Vašemu synovi přináší jistotu a bezpečí. Máma, její náruč a prso je to, co pro něj znamená dobrý svět, který zná a ve kterém se cítí dobře. Důležitý je pro něj svět, ve kterém se orientuje, který má pravidla a řád, na který je spoleh, který se nemění. Změna = nebezpečí.

Nevím, na jaké úrovni se synem komunikujete, jak rozumí a jakou dává zpětnou vazbu. Pokud víte, že Vám rozumí a i Vy chápete, co Vám syn sděluje, můžete zkusit dávat i kojení pravidla - např. přes den zkusit kojení odkládat - kojíme až poté, co si to navzájem odsouhlasíte. Tzn., že kojení můžete odložit - "za chvilku" a po pár minutách, kdy syn v klidu počká, ho ke kojení zavoláte. Nesmí to být po 5 minutách jeho křiku a dobývání se k prsu. Můžete zkusit být konkrétní - např. kojíme až po nějaké činnosti apod.

Pokud už kojíte jen "na uspání", bude to nejtěží. Znamená to, že syn neumí usnout sám, nedokáže se uvolnit jinak, než u prsu, pocit prsu v puse je pro něj to poslední, co cítí než usne. To je velmi těžké změnit, ale pro regulaci kojení je to zásadní.

Co se týče spacích a usínacích návyků, odkážu Vás např na www.prosimspinkej.cz. Každopádně platí s děťátkem co nejvíce komunikovat, ale pokud se rozhodnete prs nedat, tak opravdu nedat, aby pochopilo, že platí daná pravidla. Pokud povolíte a pravidlo porušíte, děťátko znejistíte.

Třeba to půjde snadněji, než si myslíte 🙂 a pokud ne, pak platí "až dozraje, odpadne samo" 🙂

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová