Jak podpořit kojení a omezit dokrmování?

Zodpovězené
29. led 2025

Dobrý den,

poprosím o radu ohledně kojení a dokrmování.

Syn se narodil před dvěma měsíci císařským řezem. Byli jsme dlouho v nemocnici, takže jsem začala kojit až 10. den, nejdříve po 10 ml odsávání. Postupně se mi podařilo ho kojit, ale vždy jsem musela dokrmovat, což trvá dosud.

Po dvou měsících se situace zhoršila a už pár dní dokrmuji po každém kojení, na večer i 60 ml.
Malý mi v noci prospí i 7 hodin a nedá se ani vzbudit. V nemocnici ho krmili z lahve, aby přibíral. Váhu má už v pořádku, teď říkají, že přibírá hodně. Zkoušela jsem bylinky, čaje, hroznové šťávy a také černé pivo, ale pořád mu moje mléko nestačí. Nechtěla bych dokrmovat, ale nemůžu dosáhnout toho, aby mu moje mléko stačilo. Dnes večer nechtěl ani prsa. Objednala jsem se na pátek k homeopatovi, ale bojím se, aby nezačal úplně odmítat mé mléko.

Dokážete mi poradit, co by mohlo pomoci?

Děkuji

Dobrý den,

předpokládám, že dokrm lahví pokračuje i nyní. To je zásadní věc, kterou je třeba změnit. Doporučila bych přechod na dokrm cévkou přímo při kojení. Návod najdete např. na www.infookojeni.net. Poté můžete zkusit postupně ubírat množství dokrmu a o to více kojit. Rozhodně doporučuji snížit množství dokrmu večer, aby bylo možné alespoň 2x kojit v noci. Noční kojení velmi prospívá tvorbě mléka. Babskou radou je prokojit několik nocí, vzít si mimi do postele a kojit v noci průběžně.

Můžete brát cokoli - doplňky stravy, homeopatika, bylinky, ale pokud bude používána lahvička, miminko si na ni zvykne a bude prso odmítat. Sání lahvičky a prsu je diametrálně odlišné. Také je nutné kojit tzv. napožádání, tedy mnohem častěji, než nyní krmíte. Kojené děti si říkají třeba i po hodině, hodině a půl, mohou se chtít kojit 10x i 12x či vícekrát denně. To je potřeba vzít v potaz. Kritický věk je cca 3. - 4. měsíc, kdy se děti kojené a zároveň dokrmované lahvičkou většinou odstaví, nyní je tedy tak říkajíc za 5 minut 12.

Pokud se Vám podaří překlopit dokrm na cévku, tak potom můžete dokrm snižovat postupně a omezit třeba jen na některá krmení nebo až do plného kojení, pak rozhodně není nic ztraceno.

Moc držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová