Dobrý den,
chtěla bych se poradit ohledně dcery, která měla 19.8. 2020 dva měsíce. Dcerku chci odnaučit od kloboučků. Zvykla si na ně a mám pocit, že se mi kvůli kloboučkům začalo tvořit méně mléka. Požívat jsem je začala kvůli bolesti bradavek.
Jak často mohu kojit?
Mám kojit každé 2 hodiny, nebo i každou půl hodinu, jak si dcera vyžaduje?
Lékařka v nemocnici a obvodní pediatrička mají rozdílné názory.
Co nejvíce podporuje tvorbu mléka a dodává nejvíce živin, aby mělo dítě co nejvíce tuku?
Co mohu a co nemohu jíst?
Ráda bych kojila, ale na pokyn lékařky jsem začala už dávat jednou denně umělé mléko Hipp kvůli tomu, že za 20 dní dcera přibrala necelých 300 g.
Děkuji
Dobrý den,
kloboučky primárně nejsou určeny k ochraně bradavek při bolestivém kojení. Mohou být částečně využívány v případě, že má miminko potíže s přisátím jako takovým - tedy lépe kojit přes kloboučky než vůbec, nicméně je jen otázka času, než se miminko dokáže přisát i napřímo. Máte pravdu v tom,že dlouhodobé používání kloboučků vede často ke snížení laktace a dřívějšímu odstavení, dále také zvyšuje riziko kvasinkové infekce a obecně je kojení s nimi více problematické.
Jak jste sama zažila, i v odborných kruzích narazíte na rozdílné názory a rady ohledně kojení, kojení je často oblast, kde stále přetrvávají zažité mýty a ani odborníci nejsou v této oblasti dostatečně a pravidelně školeni.
Kojit můžete dceru tak často, jak ona sama chce. Rozhodně nedoporučuji používat v této situaci dudlík (prodlužuje dobu mezi kojením). Kojte tedy tak často a tak dlouho, jak chce a stále se pokoušejte přikládat bez kloboučků. Připravte se, že bude miminko protestovat - nyní se umí bravurně kojit přes kloboučky, bez kloboučků je kojení poměrně výrazně odlišné - jiný materiál, jiný pocit v ústech atd. Dbejte, aby mělo miminko při přikládání co nejvíce otevřenou pusinku. Kloboučkové děti často mívají pusu jen pootevřenou - pro nasátí kloboučku to stačí, ale pokud se takto budou přisávat i napřímo, způsobí Vám bolestivé zranění - tzv. ragádu a prsa budou opět bolet. Bradavky ošetřujte Purelanem, kokosovým olejem apod. i jako prevenci - při přímém kojení budou opět vystaveny náporu a mohou být přecitlivělé.
300 g za 20 dní je na hranici, ale není to ještě tragédie. Pokud máte dokrmovat, pak ale dejte pozor na lahvičku, ta může odstranění kloboučků ještě více zkomplikovat. Doporučila bych spíše dokrm cévkou přímo u prsu - viz. www.infookojeni.net. Nicméně spíš než dokrm se soustřeďte na co nejčastější kojení. Někdy stačí např. prokojit pár nocí, což znamená společné spaní a kojení průběžně během noci.
Ohledně stravy doporučuji pestrou vyváženou stravu. Zdravá, dobře živená Evropanka je schopna své dítě plně kojit a není třeba žádných výživových doplňků apod. Pro dostatek mléka je třeba dostatečně často kojit, čím více mléka miminko vypije, tím více se ho vytvoří. Není to žádný zázrak, je to zcela přirozené 🙂.
Kdybyste měla s přikládáním napřímo potíže, zkuste tzv. savčí polohu - viz. www.prirozenekojeni.cz a případně vyhledejte v okolí LP, která může pomoci.
Moc držím palce.
Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová