Jak dlouho by mělo být dítě přiloženo na prsu?

Zodpovězené
30. bře 2023

Dobrý den,

synek bude mít 4.4. 2023 jeden měsíc. Je plně kojen na požádání. Někdy každou hodinu, jindy každé dvě hodiny. Na prsu dokáže být 40 minut s tím, že papá a pěkně táhne.

Je to v pořádku?

Okolí mi říká (plus i některé sestřičky v nemocnici, kde jsem rodila), že mám kojit 15 minut z jednoho a 15 minut z druhého prsu, a to každé 3 hodiny, nikdy ne méně a déle.

Jaký je Váš názor?

Děkuji

Dobrý den,

to, co popisujete je ukázkové kojení novorozence, dnes již kojence. Tedy napožádání, tak často a tak dlouho, jak chce. Ještě bych doporučila u každého kojení střídat prsa, klidně i vícekrát, vždy, když vidíte, že mimi polevuje, usíná, nesaje.

Okolí je do Vašeho kojení houby (omlouvám se za tento expresivní výraz, ale "okolí" dokáže mnoho maminek tolik znejistit, že si nemohu pomoci). Bohužel na cizí mateřství a kojení je každý "odborník" a má pocit, že ví lépe než maminka, co je třeba dělat. Nezavděčíte se nikdy. 🙂

Takže jen tak dál. Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová