Jak často by se mělo kojit 15měsíční dítě?

Zodpovězené
2. říj 2024

Dobrý den,

syn má 15 měsíců a od narození ho stále kojím na požádání + usíná na prsu.

Kojení + strava vypadá následovně:
5:30 kojení
6:30 snídaně - většinou jogurt nebo chléb s máslem, šunkou a zeleninou
8:00 již vyžaduje kojení + 9:00 kojení na spánek (když se probere, tak si vždy i po probuzení mléka potáhne)
11:30 oběd - masozeleninový příkrm
13:00 již vyžaduje kojení + 14:00 kojení na spánek (když se probere, tak si vždy i po probuzení mléka potáhne)
16:30 ovoce
+/- 18:30 večeře - kaše nebo chlebíček, nebo jen večeři, co máme my
19:00 již vyžaduje kojení + 20:00 kojení na spánek + noc

Když se pokouším nahradit kojení před spánkem (8:00,13:00) nějakým malým jídlem, tak odmítá, odbrkne si a prostě nechce nic. Vysloveně si žádá mateřské mléko. Vody pije denně dostatek.

Vím, že kojení je i o uklidnění, ale je tato frekvence na 15měsíční dítě normální?

Osobně mi to nevadí, jen často se setkávám s názorem pediatra a dětského neurologa, že je to hodně. Prý mu nic nechybí, že tolik nepotřebuje, že to mám ukončit. Prý kvůli MM víc nepapá tuhou stravu. On však pěkně papá stravu 4x denně – má 90 cm a 15 kg.

Měla bych pouvažovat o regulaci kojení?

Stále si říkám, když kojím na požádání, tak mu prostě dám tehdy, když chce, i když je to někdy bezprostředně po jídle.

Ráda bych znala Váš názor.

Děkuji

Dobrý den,

přiznám se, že nevím, v čem je problém. Dítě je spokojené, zdravé, krásně prospívá, jí pestrou stravu, pije vodu, kojí se. Maminka je spokojená, nic jí nevadí. Kde je tedy problém?

Pediatr, neurolog - nevím, z jakého důvodu hodnotí kojení - je to relevantní informace pro stanovení nějaké diagnozy? Řeší se nějaký problém, kde je důležité, kolik a jak často dítě vypije? Konec konců - jak zjistí, kolik MM opravdu dítě vypije?

Ne každé kojení je o jídle a čím je dítě starší, tím víc je kojení o uspokojení jiných potřeb. Kojení je vztah, je to souznění, je to jistota, bezpečí a láska. A to vše je u každé dvojice maminka - dítě zcela jedinečné. Co jednomu stačí, pro jiného je málo a naopak. Za mě je vše v pořádku.

U starších dětí cca rok, rok a půl doporučuji postupně, spíše v rámci komunikace a výchovy zkusit kojení dávat určitá pravidla, učit dítě respektovat, že také Vy v danou chvíli nemusíte mít chuť (čas) kojit a učit ho respektovat tuto situaci. Můžete zkusit oddálit kojení o chvilku, můžete zkusit nastavit pravidlo "kojíme jen doma" atd. Pravidle může být více. Je to však jen tip. Pokud nechcete, nemusíte.

Moc držím palce a gratuluji.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová