Jak bych mohla zvýšit laktaci?

Zodpovězené
24. lis 2022

Dobrý den,

dcerka má 8 týdnů, je kojená. Mám však pocit, že mi ubývá mléko, jelikož chce být na prsu každou chvilku a při odsávání mléka odsaji kolem 40 ml z prsu (3 hod.). Když dám malé zmrazené MM a já si odsaji, například po 6 hodinách, mám z jednoho prsu kolem 80-90 ml mléka.

Jak bych mohla zvýšit laktaci?

Děkuji

Dobrý den,

množství odsátého mléka nijak nevypovídá o množství mléka, které nakojíte. Jsou maminky, které kojí plně a děti krásně prospívají a přitom odsají pouze pár kapek. Kojení a odsávání jsou dvě velmi rozdílné činnosti. Kojte na požádání, tedy tak často a tak dlouho, jak miminko chce. Při kojení často střídejte prsa, třeba i několikrát za jedno kojení. Velmi doporučuji kojit v savčí poloze - viz www.prirozenekojeni.cz.

Dejte pozor na způsob podání mraženého MM lahvičkou, dokrm lahvičkou je velkým rizikem pro další kojení.

Laktaci zvýšíte jedině tak, že budete kojit často. Tak často a tak dlouho, jak bude chtít miminko. Také pomáhá intenzivní kontakt s miminkem - kojení kůže na kůži, časté mazlení, společné spaní.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová