Dítě, které nemá ještě rok. Jak ho odstavit od kojení?

Zodpovězené
3. únor 2020

Dobrý den,

měsíc užívám Kventiax a Sertralin. Podle lékařky je užívat mohu, ale v letáku je napsáno, že Kventiax se užívat během kojení nesmí.

Jaký je Váš názor?

Mého kojence chci odstavit od kojení. Nemá ještě ani rok a těžko to pochopí. Na prsu i usíná. Začala jsem kouřit.

Jaké jsou metody na odstavení?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

oba léky při kojení užívat můžete, na většině příbalových letáků je kojení nedoporučováno především z důvodů absence testování daného léku na vzorku kojících.
Kojit se doporučuje i v případě, že matka kouří, statisticky jsou kojené děti kouřících matek zdravější, než děti nekojené.
Je však zcela na Vás a Vašem pocitu a rozhodnutí, zda kojit chcete. Sama obecně doporučuji kojit co nejdéle, ideálně do samoodstavení. Kojení je však záležitost obou - matky i dítěte a jeho délka by měla být nepsanou dohodou obou. Kojení má pro dítě, ale i pro matku nespočet výhod, většinou jsou patrné až dlouhodobě, někdy jen v rámci statistiky - kojené děti jsou statisticky zdravější, spokojenější, psychicky odolnější, mají nižší riziko obezity, cukrovky, menší počet hospitalizací. Kojící matky mají nižší riziko osteoporózy, rakoviny prsu i děložního čípku, snáz hubnou atd.
Máte jistě pravdu v tom, že odstavení bude pro dítě těžké. Kojení není jen o jídle, je to vztah, vzájemné souznění, předání informace, že svět je dobrý a bezpečný. Odejmutí toho všeho dítěti nevysvětlíte, protože to vysvětlit nejde. Pokud se rozhodnete odstavit, prostě to udělejte. Musíte být důsledná, rozhodně nabízejte hodně mazlení a tulení, ale mlíčko prostě už není.
Nezapomeňte na odstříkávání do úlevy v případě nalitých prsou a chlazení, abyste předešla zánětu.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová