Dcera přibývá na váze, ale špatně se přisává. Jak zlepšit přisátí?

Zodpovězené
1. led 2019

Dobrý den, prosím poradíte?

Mám dva týdny starou dceru a velice dobře přibývá. Ale čím je starší tím hůř se přisává. Po porodu se přisála hned na porodním sále, přesně tak jak měla - široce otevřenou pusinkou, pobrala celou bradavku i s většinou dvorce. A takhle krásně pila i po celou dobu pobytu v porodnici. Ale po příjezdu domů začala občas přisávání "flákat" a už tu pusu otevírá jen tak trošku, chňapne jen po bradavce a cumlá. Tak jí to prso odtáhnu a zkouším to znovu - dráždit bradavkou po rtech, aby tu pusu otevřela pořádně. Někdy se mi to povede třeba na druhý, třetí pokus, jindy se jí prostě nechce a i když jí bradavku třeba pětkrát z pusy vytáhnu a znovu a znovu "ukecávám", stejně pusu pořádně neotevře a cumlá jenom bradavku. Ono mléko teče, takže jí to stačí, ale mě ty bradavky už docela bolí. Nejvíc takhle zlobí v noci, ale i ve dne se daří čím dál míň a dohadujeme se skoro u každého kojení. Je to moje třetí dítě, předchozí dvě jsem kojila skoro do roka a s tímhle jsme nikdy problém neměli.

Poradíte mi nějaký trik jak ji přimět pít pořádně?

Děkuji.

Dobrý den,

poradím kojení v savčí poloze. Zkuste si dát miminko v polosedu/pololehu na hruď a nechte jej si bradavku najít a přisát se samotné. Miminko leží na bříšku na mamince a i gravitace jej nutí se přisát na celý dvorec. V tété poloze se také zvyšují instinkty miminka se samo nakojit. Navíc maminka miminko jen přidržujte a kojení nijak neřídí, to je na miminku, které to zpravidla bez potíží zvládá. Bradavky určitě vyléčíte hojivou mastičkou (kokosový olej, Purelan apod).

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová