Dcera odmítá jídlo a chce jen mateřské mléko. Jak naučit dítě jíst?

Zodpovězené
13. črc 2019

Dobrý den, paní Jakubová,

chtěla bych Vás požádat o radu.

Mám 13 měsíční dceru, z porodnice jsme odcházely na umělém mléce, doma se mi díky klidu a podpoře manžela podařilo rozkojit a UM odbourat úplně.

V průběhu 6. měsíce jsem začala nabízet příkrmy, dcera nikdy nebyla velký jedlík, ale postupem času zvládla sníst ovocnou přesnídávku nebo malý bílý jogurt, maso se zeleninou vždy jen pár lžiček.

Kojím na požádání, klidně dvakrát, třikrát do hodiny, u prsa usíná.

Nedávám malou nikomu na hlídání, je neustále se mnou.

Zhruba v 10 měsících začala jídlo odmítat a nyní jsme ve stavu, že ji jenom posadím do židličky, už ví, co se čeká a začne plakat. Dávám pořád stejné jídlo, vyzkoušela jsem kousky / plně mixované, dát do mističky.... stačí, aby viděla mě se lžičkou a nesní vůbec nic.

Dle pediatra kojení už není nutné a měla by jíst standardní naší zdravou stravu bez velkého kořenění.

Co se týče jiných tekutin o ty také nemá téměř zájem, ani o lehce slazené nápoje. Vím, že každé dítě je jiné, ale děti kamarádek za den vypiji litr čaje, moje dcerka maximálně 100 ml.

Můj plán byl kojit co nejdéle, tak aby to oběma vyhovovalo a nechtěla jsem to řešit, když dcera jinak prospívá. Ale objevil se u mě zdravotní problém. Při kontrole u očního lékaře mi byl naměřen vyšší nitrooční tlak a s tím vzniklo podezření na zelený zákal. Za 3-4 měsíce se mám objednat na kontrolu a dodatečné vyšetření, které buď glaukom potvrdí, nebo vyvrátí. Zelený zákal má můj otec, vím, že se nemusí potvrdit, jsem relativně mladá na tuto diagnózu, ale genetickou zátěž mám a ráda bych byla na situaci připravena, tak aby to co nejméně bolelo.

Vůbec mě nenapadlo probrat s oční lékařkou, že kojím a zda lze případně najít nějakou medikaci, při které bych mohla v kojení dál pokračovat.

Na českých webech moc k tomuto tématu není vzhledem k tomu, že se glaukom týká převážně lidi 50+, u očních kapek, které užívá můj otec je striktně napsáno, že v těhotenství a kojení nelze užívat.

Nemáte prosím nějaké informace o lécích na zelený zákal, zda se můžou kombinovat s kojením?

Mám teď zhruba 4 měsíce, kdy musím dcerku naučit alespoň částečně na naši stravu. Absolutně si nedokážu představit, že mi lékařka za 4 měsíce řekne, že musím dceru ze dne na den odstavit a při představě, že nic nesní a nevypije, kromě MM, tak jsem ze situace špatná.

Nemáte prosím nějaké tipy, jak navyknout dceru na jídlo? Mám přestat na nějaký čas jídlo úplně nabízet a třeba to zkusit za dva týdny znova?

Samozřejmě pokud se má diagnóza nepotvrdí, nebo bude možné kojit i s léky, tak budu v kojení nadále pokračovat. Ale pokud se tlak v očích zhorší, potvrdí se glaukom, tak zachování zraku beru za důležité a budu muset bohužel dceru odstavit a ráda bych, aby alespoň něco jiného snědla.

Mockrát Vám děkuji za Vaše rady.

Dobrý den.

Pokud jde o lokální aplikaci např. kapek, můžete zcela beze strachu kojit dál. Ostatní léčiva bych potřebovala znát přesně.

Otázka příkrmu je poměrně ožehavá. V jednom roce už většina dětí jí 5 chodů a má téměř ucelený pestrý jídelníček. Jsou ale i děti nejedlíci. Navíc do jídla se nutit nedají. Vytvoří si k jídlu averzi, která se poté velice těžko odstraňuje a děti si nesou i do dalšího života velmi rozporuplný vztah k jídlu. Obávám se, že pokud dcera pláče, jakmile ji posadite do židličky, už k něčemu podobnému došlo.

Proto - u příkrmu nejde o jídlo, o kalorie, o výživu. Jde o událost, zážitek, komunikaci a sdílení. Jezte spolu. Nechte dceru, ať se krmí. Dejte jí banán, křupky, kuřecí stehno, kousek vařené brokolice, vidličku. Ať to zkouší sama a hledá si k jídlu svou cestu. Kaši a lžičku a ať se třeba zmaže od hlavy k patě. Vy jezte s ní. Ať může ona krmit vás. Bavte se u jídla, je to zábava a potěšení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová