Čím může být způsobeno bolestivé kojení?

Zodpovězené
6. srp 2024

Dobrý den,

syn má 11 měsíců, od začátku se pěkně přisaával a pěkně papal. V porodnici to bylo prvních pár dní bolestivých, ale jinak jsem neměla žádné větší problémy. Nyní mě začala prsa při kojení hodně bolet (zejména oblast bradavek). Viditelné poškození nemám, nebo jsem si alespoň nevšimla. Ucpaný mlékovod nemám, prsa jsou měkká bez bouliček.

Syn je docela jedlík, chutná mu i klasická strava. Přes den nekojím až tak často. Teď mu roste zub. Celkem má 8 zubů, občas si je najdu na bradavce.

Nemůžu mít sníženou tvorbu mléka?

Při přisátí se syn odmáčkne rukou a poslední dobou mě to velmi bolí. Kojení je utrpení a bolí mě to i několik desítek minut po kojení.

Děkuji

Dobrý den,

bolí jen při kojení, nebo jsou bradavky citlivé i mimo kojení - svědí, pálí apod.? Pokud ano, mohlo by jít o kvasinkovou infekci, je to nejpravděpodobnější. Pomůže větrání prsou, udržovat je v suchu. Mazat Canstenem /nebo Citrovitalem/ slabší vrstvu častěji, před kojením otírat. Cca do týdne by mělo být zaléčeno, úlevu ucítíte téměř ihned /do druhého dne/.

Držím palce a gratuluji ke krásnému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová