Hypotéka na byt, ale chceme rodinný dům. Je pro nás vhodný spořící produkt?

Zodpovězené
15. únor 2019

Hezký den,

jsem na RD a jako vedlejší činnost podnikám (OSVČ), manžel je zaměstnaný na HPP. Rok máme hypotéku na byt, do hypotéky jsem vložili 10% vlastních financí a fixaci máme na 10 let. Byt a okolí nám ale příliš nevyhovuje a rádi bychom koupili domek, nebo pozemek (a později zahájili výstavbu nového domku). Co bychom měli nejlépe udělat? Je pro nás vhodný nějaký spořicí produkt? Nebo bychom měli spíše prodat byt i s hypotékou a peníze vložit do koupi domu?

Děkuji a přeji pěkný den

Dobrý den,

toto je situace, kterou by určitě chtělo probrat osobně, protože je zde spousta možností co a jak udělat, ale pokusím se alespoň částečně odpovědět zde do poradny.

První varianta, kdy prodáte byt a začnete řešit dům:
Pokud byt momentálně prodáte, tak dostanete od banky sankci za předčasné splacení hypotéky. Je zde ale možnost, že případný kupující hypotéku převezme a tím je možnost se sankci vyhnout, případně v některých případech se dá s bankou domluvit na jiných podmínkách, pokud např. novou hypotéku budete řešit s totožnou bankou. Vše je zde ale opravdu na vyjednávání.

Druhá varianta - příprava na koupi pozemku a stavbu domu:
Neznám Vaše představy ohledně ceny pozemku, případně stavby domu. Dle dnešních pravidel, které nastavila Česká národní banka může být maximální zatížení splátkami (stávající + budoucí hypotéka) 45% z měsíčního příjmu a výše všech úvěrů může být maximálně 9 násobek ročního příjmu žadatelů o úvěr. Tedy pokud máte jako rodina příjem např. 30.000 Kč měsíčně, tak výše všech splátek může být maximálně 13.500 Kč měsíčně a výše úvěru může být maximálně 3.240.000 Kč. Dalším omezením je, že dle nařízení ČNB by měl mít klient 20% vlastních zdrojů (tj. např. Dům za 3.000.000 Kč, tak bych měl mít 600.000 Kč ze svého). Samozřejmě stále existuje možnost dofinancovat úvěr do 100% ze stavebního spoření, toto samozřejmě celkové náklady prodražuje.

Tak, jak jsem psal na začátku, je to spíše na osobní jednání. V případě, že ale nemáte žádné vlastní zdroje a chcete opravdu dům, tak začněte odkládat maximum prostředků, které si můžete dovolit dát bokem. Na začátku Vám stačí jakýkoliv spořící účet, pokud uvažujete s koupí do 3 - 5 let. Pokud by měla být realizace až do 10 let, tak už bych se díval po jiných produktech jako je stavební spoření, podílové fondy, případně termínované vklady.

S pozdravem,

Zdeněk Hromek
tel: 736701225
email: zdenek.hromek@partners.cz