Financování družstevního bytu v případě běžící hypotéky na jiný byt. Jak bychom v našem případě mohli postupovat?

Zodpovězené
29. črc 2024

Dobrý den,

máme byt v osobním vlastnictví na hypotéku, odhad nemovitosti je cca 5 000 000 Kč (prodal by se za víc, toto je odhad z kalkulaček), ale ještě nám zbývá splatit 2 000 000 Kč z hypotéky. Měsíční splátka současné hypotéky je 10 000, fixace stávajícího výhodného úroku je ještě na 5 let.

Chtěli bychom koupit větší družstevní byt, ale nemá nám kdo ručit. Vyhovující půdorys v okolí mají bohužel pouze družstevní byty.

Manžel má čistý měsíční příjem 55 000, já mám rodičovský příspěvek 10 000 a brigádu u svého zaměstnavatele 10 000 (úvazek se ale bude postupem času navyšovat). Celkem za bydlení včetně výše zmíněné hypotéky, poplatků a energií platíme 15 000, nic jiného nesplácíme.

Je pro nás reálná šance v této situaci koupit družstevní byt, jehož cena, když se daný půdorys objeví, bývá okolo 5 500 000 Kč, aniž bychom museli prodat současný byt?

Prosím, jak bychom mohli takový byt financovat?

Lze to vůbec, když nemáme čím ručit?

Současný bychom rádi pronajímali.

Našetřeno máme nyní cca 1 200 000 Kč.

Děkuji

Dobrý den,

nedá se jednoznačně odpovědět. Je zde spoustu proměnných, doporučoval bych si k tomu minimálně zavolat, protože se potřebuji doptat na spoustu dalších věcí.

Obecně....koupě družstevního bytu se řeší úvěrem u stavební spořitelny (za účelem koupě družstevního podílu). Splatnost úvěru je ve většině případů maximálně 25 let a jsou zde vyšší úrokové sazby než u hypotečních úvěrů. Pokud je možné ale využít jinou zástavu, tak je možné financovat i klasickou hypotékou. Zástava však musí být ve vyšší hodnotě než kupovaná nemovitost z pohledu zajištění pro banku.

U Vás je ale teoreticky možné řešit kombinaci hypotéky a úvěru u stavební spořitelny. Hypoteční úvěr by se musel řešit u stávající banky, kde již dnes úvěr máte (na katastr by se zapsala další zástavní smlouva) a částečně úvěr u stavební spořitelny.

Jak jsem psal na začátku, nedá se tedy jednoznačně odpovědět. Pokud budete mít zájem o podrobnější informace, tak zavolejte, případně napište na email a zavolám Vám.

Ing. Zdeněk Hromek
tel: 736701225
mail: zdenek.hromek@partners.cz