Zvětšené mandle, zlatý stafylokok, nemocnost. Musí se mandle vytrhnout?

Zodpovězené
11. bře 2020

Dobrý den,

dcera skoro 6 let, předškolák, bude mít odklad. Do září 2019 bez nemocí, od září 2019 nástup do školky, kdy je 14 dnů nemocná, 10 zdravá. Takto se to opakovalo až do prosince, kdy začala strašně chrápat. V lednu zjištěny zvětšené krční i nosní (II-III) mandle, ze stěru v krku zjištěna přítomnost zlatého stafylokoka ++ (ve velkém množství), antibiotika Amoksiklav. Při braní přestala chrápat, dva dny po dobrání pátá nemoc, pak rýma a kašel, znovu stěr z krku, výsledek stejný, stafylokok ve stejném množství.
Lékařka z ORL mi dala na výběr - vytrhnout nosní mandle, že se v nich stafylokok drží nebo zkusit léčbu Broncho Vaxem. Zvolila jsem ten, nyní dobrala první dávku, samozřejmě má teploty, rýmu a kašel. Už ani nevím, kdy byla naposledy zdravá, většinou ji vyléčím, jde do školky a po prvním dopoledni opět kašle a kýchá.

Musí mandle opravdu ven? Nebo je ještě nějaká jiná možnost léčby?

Zkusila jsem i Lymphomyosot, Thuyu a zvažuji lichořeřešnici.

Děkuji za názor.

Dobrý den,

moje pracovní i osobní zkušenosti hovoří pro operativní odstranění nosní mandle. Jestliže přeci jen chcete zkusit oddálit operaci, zkuste podávat též antihistaminika (léky na alergii) - někdy k vysoké nemocnosti a zvětšení nosní mandle přispívá i alergie či alergická dispozice.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová