Zduřelé uzliny. Co může být přičinou, když zánětlivé parametry jsou v pořádku?

Zodpovězené
18. říj 2020

Dobrý den,

přibližně před dvěmi týdny jsme si všimli, že syn (5 let) má zduřelé týlní a krční uzliny. Žádnou nemoc v poslední době neprodělal, je zdravý, čilý. Dětská lékařka mu odebrala krev na krevní obraz, CRP a výtěr z krku - vše vyšlo v pořádku, pouze množství bílých krvinek je nižší. Přístí týden je objednaný na sono uzlin.

Zajímalo by mě, jaké by mohly být příčiny zduření uzlin s ohledem na to, že zánětlivé parametry jsou v pořádku.

Co může USG uzlin odhalit?

Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

oblast krku má bohatou síť lymfatické tkáně, která brání průniku virů a bakterií do těla (v této oblasti střeží vstup do dýchacích cest). Setkání a boj s bacily vyvolá, mimo jiné, zduření této lymfatické tkáně a můžeme ji vidět na krku i jako bouličky pod kůží. Někdy je tento boj zuřivý (s projevy jako je horečka, bolest v krku, rýma ...a je vidět i v krvi - zvýšení CRP, zvýšení počtu leukocytů), někdy je to boj spíše tichý a nenápadný (jen zvětšení uzlin, popř. únava, nechutentsví, bolest hlavy...).
Provedená vyšetření (výtěr krku, ORL vyšetření) nám mají pomoci odhalit, zda je potřeba léčit dítě antibiotiky, zda dítě netrpí onemocněním lymfatické tkáně (krevní obraz, sono uzlin). Když je vše výše uvedené v pořádku, stav dítěte se jen sleduje.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová